Karel Schwarzenberg (vlevo) předal v Londýně britskému dramatikovi Tomu

Karel Schwarzenberg (vlevo) předal v Londýně britskému dramatikovi Tomu Stoppardovi (vpravo) cenu Gratias Agit. V pozadí uprostřed velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský. | foto: ČTK

Tom Stoppard šíří dobrou pověst Česka ve světě. Dostal za to cenu

  • 2
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předal ve středu v Londýně britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Při ceremonii na českém velvyslanectví čtyřiasedmdesátiletý Stoppard zdůraznil, že je za ocenění vděčný, ale připadá si "přeceněný". Schwarzenberg ocenil, že Stoppard pociťoval odpovědnost za zemi, kde se narodil, i když z ní odešel jako malé dítě. "Je pro mě ctí a potěšením předat vám jménem České republiky tuto velmi skromnou cenu," řekl ministr zahraničí.

Stoppard podporoval disidenty v Československu, organizoval petice za propuštění Václava Havla a založil v roce 1983 cenu pro československé autory, kteří nemohli za komunistického režimu vycházet.

Narodil se jako Tomáš Sträussler v roce 1937 ve Zlíně v rodině židovského lékaře Baťovy nemocnice. O dva roky později se doktor Sträussler odstěhoval do Singapuru, později ale zahynul jako dobrovolník britské armády. Zbytek rodiny se přestěhoval do Indie a pak do Anglie, odkud pocházel Kenneth Stoppard, za kterého se pak provdala Tomášova matka.

"Odvezli mě před nacisty a pak mě ze Singapuru odvezli před Japonci. Strávil jsem šťastné dětství v Indii v bezpečí před bombami," řekl při předávání Stoppard. "Můj otec bohužel zemřel v Singapuru ve válce a z Indie mě odvezl po válce můj nevlastní otec. Předešel tak mému pravděpodobnému návratu do Československa - právě včas, abych se vyhnul komunistickému převratu. Chtěl jsem tím zdůraznit, že jsem měl v životě štěstí a opravdu nežádám, abych dostával další dárky. Mám pocit, že dostávám příliš mnoho cen a jsem ´přeceněn´," řekl Stoppard.

V roce 1977 navštívil poprvé Prahu a setkal se tam s Havlem a dalšími disidenty, o kterých napsal rozhlasovou hru. Po represích vůči disidentům po Chartě 77 organizoval podpisové akce na jejich podporu. "Několikrát jsme tehdy pochodovali tady ulicí s Tomem Stoppardem a dalšími, abychom na velvyslanectví předali petice na podporu chartistů," řekl Sam Walters, režisér londýnského divadla Orange Tree, které uvádí Havlovy hry.

"Mám v Československu blízké přátele a jsem na to hrdý," dodal Stoppard a vzpomínal na nedávné oslavy Havlových narozenin v Praze. "Myslel jsem, že to bude malé setkání přátel a bylo tam na 500 lidí, kteří se kývali do rytmu rock´n rollu. Bylo jímavé tam být a je velmi jímavé být tady. Jsem za tuto cenu hluboce vděčný," dodal Stoppard.

Český velvyslanec Michael Žantovský připomněl další držitele ceny Gratias Agit, která se uděluje od roku 1997. Dostali jí mezi jiným bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, režisér Miloš Forman či byznysmeni jako Tomáš Baťa nebo Frank Lampl.

Stoppard patří k nejslavnějším britským dramatikům. Proslavil se v roce 1966 hrou Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Má na kontě na 30 divadelních her, včetně v ČR s úspěchem uváděným kusů jako Travestie, Arkádie a Rock'n'Roll. Píše i filmové scénáře a za film Zamilovaný Shakespeare dostal Oscara.

,