Tmavomodrý svět plný otázek a díků

  • 4
Od půli května tvůrčí delegace k filmu Tmavomodrý svět křižovaly republikou. Ve čtvrtek vyjely naposledy, a nastal tedy čas srovnat si zážitky a historky. Třeba tu z Nového Boru, kde nakonec přemíra piva zhatila plán nadšených hostitelů - doprovodit místní pyrotechnikou filmové "výbuchy" na plátně letního kina. "Bylo to naprosto neuvěřitelné," vzpomíná režisér Jan Svěrák.
"Připravili tři režisérské židle s nápisem Tmavomodrý svět, nafoukli třináct set balonků, parašutisti skákali přímo před kino, kde stála dobová vojenská kuchyně, vařila guláš a diváci ke vstupence dostávali potravinový lístek v česko-německé verzi." Jinde vyrukovali sokolové v krojích, předváděla se letadla a čestnými hosty byli účastníci vzdušných bojů v Anglii, občané toho kterého regionu.

"Veteránů žije asi osmdesát, vdov po nich je téměř dvakrát tolik a jsou na tom hůř, zvláště ty, které se vdávaly až po válce a nemají po svých mužích nárok na penzi," vysvětluje režisér, proč zakládali Nadační fond Tmavomodrý svět. Ten bude přispívat na operaci, ošetřovatelku či jiné naléhavé případy.

Čeští piloti působící v Britském královském letectvu za film vesměs děkují. A jak reagují ostatní diváci? "Hodně se ptají, nejčastěji právě na mínění veteránů. Také je zajímá, kde hraje tatínek, kolik jsme měli letadel a jak se cítil Ondřej Vetchý při scéně v moři. Na to už si Ondřej nacvičil desetiminutovou historku. Zato Kryštof Hádek dlouho odpovídal jenom ano - ne, měl s tím velký úspěch, až na dvacáté besedě se najednou zničehonic utrhnul, rozpovídal a stává se z něj úplný bavič," líčí režisér.

Kryštofa Hádka se často tážou, proč se jeho hrdina v kritické chvíli z letadla nekatapultoval. Odpovídá prostě: katapulty ještě nebyly. V jednom kině zaskočila oba herce paní, která se na ně vrhla s výkřikem: "Pane Vetchý, pane Hádku, jste to vy?! Ve filmu vypadáte jako chlapi a přitom jste takový nudle hubený!" Našel se prý i divák, který se po dvacetiminutové diskusi významně podíval na hodinky a řekl: "Nic ve zlém, ale já přišel na film, ne na povídání!"

Co píší diváci veteránům

Zdravíme nebeské rytíře
a připadá nám k nevíře,
kolik zapření vzali v sebe,
když za války čistili nebe.
Mnoho obdivuhodných pozdravů zasílá 1 + 1 divačka z pokoje 43, Ostrava
Zdravím vás, letce RAF! Chtěl bych vám poděkovat, že jste dokázali odjet z domova do Velké Británie a tam bojovat proti Němcům. Díky vám teď nejsme pod vládou Německé říše, které by vládl Hitler. Byl bych šťastný, kdybych si mohl s vámi dopisovat. David Macků, žák 7. A třídy, ZŠ Na Kopcích, Třebíč
Vždycky jsem si myslel, že o druhé světové válce toho vím opravdu hodně. Ale oči pro spoustu dalších věcí mi otevřel až Tmavomodrý svět. Milan "Váša" Vašíček, bývalý moderátor Rádia Vysočina, novinář a výsadkář speciálních jednotek SFOR v Bosně a Hercegovině
Milí letci. Docela by mě zajímalo, jaká v táboře v Anglii vládla nálada, protože ve filmu mi připadala kamarádská. Také by mě zajímalo, jestli jste neměli strach o život. A jaké je to vyskočit padákem. Nicméně bych si za jednoho z vás chtěla sednout do letadla a sestřelovat Němce, ale musela bych vědět, že se mi nic nestane. Vaše 12letá obdivovatelka Adéla Poedlová, Louny

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Jan Svěrák na premiéře svého filmu Tmavomodrý svět.

Zdeněk Svěrák na premiéře filmu Tmavomodrý svět.