Dagmar Pecková jako Salome (z projektu Hříšnice)

Dagmar Pecková jako Salome (z projektu Hříšnice) | foto: Petr Kurečka, 2015

Tipy z Pražského jara: festival láká na Peckovou i Robina Hooda

  • 0
V programu Pražského jara je řada lákadel, ať už symfonických nebo sólových. Některé koncerty jsou již vyprodané, jiné však ještě lze při troše štěstí vyslechnout. Většina se jich koná v Obecním domě nebo v Rudolfinu.

Poprvé zahajují Němci
12. května (repríza 13. května)
Úvodní koncert, na němž tradičně zazní cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, byl svěřen Symfonickému orchestru Severoněmeckého rozhlasu. Bude to teprve popáté, co festival otevře zahraniční těleso. A poprvé tak učiní německý orchestr.

Vzpoura proti nacistům
16. května
Petrohradská filharmonie je jedním z nejočekávanějších hostů letošního ročníku. Pod taktovkou Jurije Těmirkanova zahraje na obou večerech Šostakovičovu Symfonii č. 7 zvanou Leningradská, která je sugestivním svědectvím z města obléhaného nacisty.

Sejdou se po letech
18. května
Na počátku kariér Dagmar Peckové a Štefana Margity stál v osmdesátých letech úspěch v soutěži, která každý rok festivalu předchází. Pro letošní ročník si připravili společné vystoupení. Zazpívají árie českých a světových autorů.

Zazní hudba k Hamletovi
26. května
Pražské jaro má v programu i odlehčenější projekty. Jako třeba koncert filmové hudby, který se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK nastuduje Marko Ivanović. Zazní Šostakovičova suita z hudby k filmu Hamlet, Korngoldova suita z hudby k filmu Dobrodružství Robina Hooda nebo ukázky z tvorby Zdeňka Lišky.

Přijíždí šéf Covent Garden 
28. května
Jedním z vrcholů festivalu by se měl stát koncert italského Orchestra dell’Accademia nazionale di Santa Cecilia a britského dirigenta s italskými kořeny sira Antonia Pappana. Historie tělesa sahá až do roku 1908, Pappano v současnosti šéfuje londýnské Královské opeře Covent Garden.

Maďaři doprovodí hvězdu
29. května
Budapešťský festivalový orchestr je v porovnání s italskými kolegy relativně mladý. Založen byl roku 1983, ale dnes patří mezi nejlepší světová tělesa. Přijede i se svým zakladatelem Ivánem Fischerem, pod jehož taktovkou mimo jiné doprovodí proslulou portugalskou pianistku Marii Joao Piresovou v Mozartově Klavírním koncertu Es dur.

Sólo pro pianistu
30. května
Americký pianista s řeckými kořeny Murray Perahia už v Praze hostoval několikrát a vždy s mimořádným úspěchem. Držitel dvou Grammy a osmi „Oscarů klasiky“ neboli cen časopisu Gramophone uvede program ze skladeb Bacha, Haydna, Beethovena, Francka a Chopina.

Češi zahrají s Finem 
30. května
Na festivalu nesmí chybět ani první tuzemský orchestr. Česká filharmonie se představí dvakrát. Na druhém koncertě ji povede finský dirigent Jukka-Pekka Saraste. První polovinu vyplní hudba dvacátého století, a to Webernova Passacaglia a Korngoldův Houslový koncert s norskou sólistkou Vilde Frangovou. V druhé bude následovat Brahmsova Symfonie č. 4.

Angličani zahrají Dvořáka
2. a 3. června
Poslední dva večery patří Královské liverpoolské filharmonii, která u nás zdomácněla zásluhou bývalého šéfa Libora Peška. V současnosti ji vede Vasilij Petrenko, který na prvním koncertě uvede Janáčka, Berga a Elgara. Druhý den doprovodí pianistu Paula Lewise a na úplný závěr provede Dvořákovu Symfonii č.7.