Thomas Mann

Thomas Mann

Německý držitel Nobelovy ceny za literaturu toho o sobě napsal hodně

  • 0
Svazek O sobě německého spisovatele Thomase Manna svým názvem O sobě i podtitulem Autobiografické spisy může budit dojem, že se jedná o klasické souvislé vzpomínkové dílo slavného, úspěšného, i když osudem stíhaného muže.

Thomas Mann: O sobě (obálka)

Leč není tomu tak. Přesto se o autorově životě a díle zájemce dozví nejen prakticky vše důležité, ale i mnohé zajímavé marginálie.

"Kdo na světě strávil pětasedmdesát let, ten o milosti času a jeho trpělivém naplňování něco ví," píše Mann pět let před svou smrtí v textu Má doba, který proslovil formou přednášky na Chicagské univerzitě v roce 1950.

Nekonkretizovaný editor knihy, která v originále vyšla v roce 1983, tento esej zařadil logicky na samotný začátek. Mann zde prizmatem svého života a částečně i díla sleduje dobu, přesněji řečeno jejího ducha, ve které mu bylo dáno žít a prožít mj. dvě světové války a trojí emigraci.

Další zásadní text knihy nese anglický název On Myself, rozsáhlá přednáška, pronesená na Princetonské univerzitě v roce 1940. V ní autor Buddenbrookových, Kouzelného vrchu nebo Smrti v Benátkách detailně rozebírá vlastní dílo nejen po literární, ale i filozofické stránce.

Přibližuje své inspirace či polemické názory, a to zdaleka nejen v literárním kontextu, ale i v souvztažnosti s politikou, historií či jinými kulturními odvětvími, například hudbou.

Z opačné strany dokreslují Mannovu osobnost příspěvky i zcela okrajové rozsahem, tedy třeba odpovědi na anketní otázky (oblíbená kniha dětství či význam školy v autorově životě).

Anebo takové, které se zabývají relativně odtažitými tématy, jako je svědectví o spiritistických seancích, názor na psychoanalýzu nebo (ne)vztah k alkoholu jako zdroji inspirace.