The Priests

The Priests | foto: Profimedia.cz

The Priests válcují showbyznys ve jménu pánaboha

  • 6
Zasáhnout do hitparád s výhradně duchovním repertoárem? Konkurovat comebacku Guns N´Roses v kněžském úboru a s kolárkem kolem krku? Vypadá to jako nesmysl, ale triu The Priests se to kupodivu daří.

Poprvé se irští duchovní Eugene O´Hagan (49), Martin O´Hagan (45) a David Delargy (45) potkali na místní škole v Derry, kde založili své první hudební trio, nazvané Holy Holy Holy – spojoval je nejen věk, ale také víra. Jejich talent ostatně jako první objevil školní kněz.

Jejich osudy se od té doby nerozdělily: společně studovali na kněžském semináři v severoirském Belfastu, společně se také vydali studovat do Říma na slavnou Irish College. Právě během pobytu ve Vatikánu se roznesla pověst o jejich neobyčejném pěveckém talentu.

The PriestsKromě studií scholastiky, dějin starověku a dalších povznášejících oborů si našli čas i na studium zpěvu. Sláva se donesla až k hlavnímu ceremoniáři Svatého otce, monsignoru Mageemu, který je pozval na vystoupení v rámci papežské liturgie. Tento ojedinělý úspěch jim zajistil po návratu do rodného Irska respekt zdejšího duchovenstva a jejich hudební kariéra nabrala na obrátkách.

The Priests: Pie Jesu

The PriestsNa své první album si The Priests sami vybrali klasické duchovní písně, mezi jejichž autory nechybějí ani slavní skladatelé Franz Schubert (Ave Maria), Joseph Haydn (Mit Würd und hoheit Angetan), Cesar Franck (Panis Angelicus), Antonio Vivaldi (Domine Fili Unigente), Jean Sibelius (Be Still My Soul), nechybí ani Andrew Lloyd-Webber (Pie Jesu).

Producentem alba je překvapivě Mike Hedges, který v minulosti spolupracoval s rockovými kapelami jako The Cure, U2, Manic Strret Preachers nebo zpěvačkou Dido. Hudební základy nahrál Irský filmový orchestr, mezi doprovázejícími sbory jsou i zpěváci vatikánské baziliky sv. Petra.

The Priests: Ave Maria

The PriestsThe Priests se kolem vydání alba, zasmlouvovaného na milion liber, vydali na standardní propagační cestu médii, udělovali rozhovory, nechávali se fotografovat v hlavních světových hudebních megastorech, udělovali interview časopisům, vystupovali ve zpravodajských i zábavných pořadech rádií a televizí, pořádali promokoncerty a autogramiády - jeden den v Anglii, druhý den třeba v Kanadě.

The Priests podepisují milionový kontrakt na desku

Úspěch se dostavil. Že katolické Irsko svoje The Priests okamžitě vykoplo do čela žebříčku, to se celkem čekalo. Ale že i tradičně protestantská Anglie přijme duchovní pěvce za své a v prvním týdnu je posadí na pátou příčku, ze které dýchají na pokérovaná záda Axla Rose či kštici Leony Lewis, je přece jen trochu překvapení. I když - při dobře zvládnutém marketingu lze prodat i Svatou Trojici.