The Cure otevřeli 10. ročník festivalu Sziget

Snad každý hudební festival se chlubí, v čem je první či nejlepší. Festival Sziget, který až do 6. srpna probíhá v Budapešti na dunajském ostrově Obuda, rozhodně může oslňovat údaji o návštěvnosti: za sedm dní by se tam mělo vystřídat 400 000 návštěvníků. Takové číslo vypadá přímo hrozivě, ale v reálu, snad až na čekání u vchodu, nedochází ke kolizím. Za uplynulých devět ročníků pořadatelé nasbírali zkušenosti.

Návštěvník jen žasne, jak vše funguje - včetně půjčovny koloběžek (chození od pódia k pódiu unaví) nebo stanového hotelu (netřeba nosit vlastní stan, někdo už ho za vás postavil a ještě vám ho ohlídá). K pohodlí přispívá směnárna přijímající i českou měnu.

Festival má množství pódií. Na většině z nich sice hrají místní umělci, avšak hlavním tahákem festivalu Sziget jsou mezinárodní hvězdy pop-music. Jako například Iggy Pop, který vystoupí v pátek, nebo sobotní hvězdy Stereo MCs a Pulp. Objeví se však také alternativní kapela Chiki liki tu-a ze Slovenska a na divadelním pódiu se objeví bratři Formanovi.

Ve středu, první festivalový den, dění na hlavním pódiu ovládly temné kapely. The Mission předvedli slušný koncert sestavený z někdejších hitů Hands Across The Ocean, Butterfly On The Wheel a publikum je v horkém odpoledni přijalo velice vlídně.

Ještě nadšeněji pak večer aplaudovalo britským legendám The Cure, a to přesto, že jejich dvě a čtvrt hodiny trvající koncert skoro celý propršel. The Cure sice už léta oznamují ukončení činnosti, přesto se ukázali jako kapela v plné síle, která pořád dokáže rozplakat teenagery i potěšit středněvěkou část publika. Tudíž má i v očích cyniků, kteří pobaveně pozorují hlodání zubu času na vizáži hudebníků, právo na uznání.

Po třičtvrtěhodině novějších skladeb, která vyvolala lehké napětí (návštěva koncertu The Cure je loterií: tipuje se, které skladby ze sedmdesátých a osmdesátých let zahrají), došlo na splnění přání většiny, která nedá dopustit na jejich ranou tvorbu. Skladby jako M, Siamese Twins, Three Imaginary Boys a Forest vyvolaly nadšení.

Černooděnci, jimž déšť rozmazával oční linky, i seriózně vyhlížející „slušňáci“ se pospolu pohupovali do rytmu sladkobolných písniček, jakkoliv na festivalu nepanovala přílišná atmosféra sbratření. Na rozdíl například od Glastonbury, kde se vznáší oblak určité mystiky, je Sziget pouze setkáním náhodně vzniklé směsi Evropanů, kteří si přišli užít jeden či více letních dnů s hudbou.

Robert Smith ze skupiny The Cure při kytarovém sólu.