Teroristický čin vyvolal odezvu mezi umělci

  • 1
Hrůzný teroristický čin ve škole v severoosetském Beslanu vyvolal odezvu také v uměleckém světě. Jeden z nejrenomovanějších hudebníků současnosti, ruský dirigent Valerij Gergijev dokonce vystoupil před několika dny s emocionálním prohlášením v ruské televizi.

Šéf sanktpetěrburského Mariinského divadla a hlavní dirigent newyorské Metropolitní opery se sice narodil v Moskvě, ale oba jeho rodiče jsou Osetinci.

Gergijev, jemuž se v hudebních kruzích přezdívá car nebo Ivan Hrozný a který před dvěma lety hostoval i v Praze na festivalu Pražský podzim, strávil velkou část svého mládí na Kavkaze a navštěvoval hudební školu v severoosetském hlavním městě Vladikavkazu.

Nyní apeloval na své krajany, aby se nedali strhnout ke krevní mstě za smrt více než tří stovek rukojmích. "Z etnického násilí by se radovali pouze ti, kteří způsobili tento hrozný zločin," prohlásil Gergijev.

Dirigent, který má blízko k prezidentu Vladimíru Putinovi, též vyzval spoluobčany, aby podporovali stávajícího prezidenta Osetie Alexandra Džašochova. Někteří obyvatelé totiž požadují jeho odvolání s odůvodněním, že nedokázal zabránit tragédii.

Jiný výraz solidarity s trpícím Beslanem přišel ze Sarajeva, města, které po rozpadu Jugoslávie samo zakusilo důsledky etnického konfliktu. Nyní už tam opět funguje operní divadlo, které v těchto dnech chystá novou operu o největším masakru v bosenské válce.

Došlo k němu v létě roku 1995 ve Srebrenici, kde bosenští Srbové povraždili téměř osm tisíc muslimských mužů a chlapců. Opera, kterou zkomponoval Ivan Caviovic na libreto Gojka Bijelici, se jmenuje Žena ze Srebrenice a pojednává o utrpení žen, které přišly o své blízké.

Jak agentuře AP oznámil ředitel Bosenského národního divadla Gradimir Gojer, výtěžek ze světové premiéry, která se uskuteční 15. října, bude věnován postiženým rodinám z Beslanu.

"Vyzýváme umělce i další občany, aby byli solidární a uctili oběti teroru jak v Srebrenici, tak v Rusku," zdůraznil Gojer.