Ze seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)

Ze seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) | foto: archiv televize

Teorie velkého třesku se vrací, Leonarda čeká citová maturita s Penny

  • 72
Odpočítávají po dnech, hodinách a vteřinách, kolik času zbývá do příští epizody. Pořádají srazy, vyrábějí titulky, sdružují se do fanklubů zvaných TBBT. Sitkom The Big Bang Theory čili Teorie velkého třesku, který změnil svět televizní zábavy, se vrací.

Dokázal zdánlivě nemožné. Baví univerzitní profesory i jejich hospodyně, protože genialitu poměřuje schopností zapnout pračku. Výlety do nejvyšších pater kvantové fyziky prokládá dětinskými spory o haléřové komiksy a laureá­ty vědeckých trofejí za poznání vesmíru nechá trapně koktat před kráskami, které sotva prolezly základku, zato však ve výzkumu sexu vedou o vnadná prsa.

Hned po Simpsonových

Teorie velkého třesku prostě rehabilitovala vysmívaný žánr sitkomu se vší parádou. I u nás už je v internetovém hodnocení druhým nejoblíbenějším seriálem historie hned za Simpsonovými, na kontě má cenu Amerického filmového institutu pro nejlepší pořad roku a Jim Parsons v roli Sheldona, jenž pobral všechnu inteligenci světa s výjimkou té emoční a sociální, vyhrál Zlatý glóbus.

Emmy 2011 - nejlepší komediální herec Jim Parsons s již druhou cenou za seriál Teorie velkého třesku (18.9.2011)

Šestá řada ve Spojených státech před dvěma dny skončila, u nás ji přesně týden poté, od 23. května, začíná vysílat Prima Cool a výrobu další série už stanice CBS oznámila.

Ostatně nic jiného se ani nečekalo: jednak by stažením úspěšného titulu spáchala sebevraždu, jednak by se musela bránit náporu fanoušků jako při dočasné pauze během hollywoodské stávky scenáristů. Nadto tady už dávno nejde jen o seriál, stačí zmínit módu licenčních triček s nápisem Bazinga - což je Sheldonovo oblíbené slůvko se záhadným významem mlhavě naznačující, že mistr právě žertuje.

Mimoni a slečny

Sitkom si bohatě vystačí s hrstkou prostředí i hlavních postav. Klíčový byt sdílejí dva přední fyzikové, Leonard (John Galecki, česky Aleš Háma) a Sheldon (Parsonse dabuje Jakub Wehrenberg).

Big Bang Theory na Technet.cz

Ukázky z nové řady seriálu najdete od čtvrtka 23. května každý týden na serveru Technet.cz, a to včetně rozboru jednoho z vědeckých postulátů, který v aktuálním dílu zazní většinou z Sheldonových úst.

První má IQ 173 a alergii na laktózu, druhý IQ 187 a alergii na vše, co ruší jeho rituály. Další dva kolegové k nim docházejí: letecký inženýr se sebeklamem svůdníka Wolowitz, jehož židovský původ báječně kontrastuje s indickým vědcem jménem Rajesh, neschopným oslovit jakoukoli ženu za střízliva.

Přesto však vědeckým mimoňům na hony vzdáleným praktickému, natož milostnému životu zkříží postupně cestu několik slečen. Nejprve servírka Penny ze sousedního bytu, která to střídavě zkouší s Leonardem, pak její přítelkyně Bernadette, jež se slituje nad Wolowitzem, a dokonce i bioložka Amy, jejíž "skorovztah" se Sheldonem způsobil v komunitě fanoušků obrovský poprask.

Hlavní hrdinové seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory, 5. řada)
Ze seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory)

Hrdinové seriálu Teorie velkého třesku

Čtyřiadvacet premiérových epizod teď zastihne Wolowitze na mezinárodní vesmírné stanici, kam ho na konci páté série vypustí z Kazachstánu; jeho místo mezi přáteli zaujme dočasně majitel obchodu s komiksy.

A jako vždy nebudou chybět hvězdní hosté: v "šestce" si zahrají skuteční astronauti Mike Massimino a Buzz Aldrin, hlas Stephena Hawkinga i startrekové tváře Wil Wheaton a LeVar Burton.

Hawking přes mobil

Před americkým startem série absolvovali herci takzvaný Comic Con, promítání ukázek pro fanoušky spojené s besedami. Spoustu otázek dostal Simon Helberg v roli Wolowitze; diváci vyzvídali, jak bude jeho hrdina z kosmu řešit spor mezi manželkou a matkou.

Sheldon a Amy hledají známé páry, které mají rádi.

A také z něj vymámili, komu patří řezavý hlas dosud neviditelné Wolowitzovy maminky. "Je to herečka, původem italská, jmenuje se Carol Ann Susi, žije v Brooklynu a vyprávěla mi, že ji podle hlasu ze seriálu už poznal řidič v autobusu i pár lidí v restauraci," prozradil její seriálový syn.

John Galecki zase naznačil, že jeho postavu Leonarda čeká "velmi pomalý vývoj směrem k citové maturitě s Penny"; navíc popsal své setkání se Stephenem Hawkingem: "To je ve svém oboru megahvězda jako Tom Cruise." Postižený britský vědec proslulý svým smyslem pro humor si zahrál už v páté sérii, v šesté jen prostřednictvím svého mobilního telefonu.

Ze seriálu Teorie velkého třesku

Objeví se i v sedmé řadě? Předběžně se s Teorií velkého třesku počítá do roku 2014. Herci dostanou 350 tisíc dolarů za každou epizodu, práci neztratí ani profesor fyziky a astronomie David Saltzberg, který kontroluje scénáře včetně výpočtů po odborné stránce.

A čekají se další divácké rekordy, neboť na rozdíl od jiných seriálů má sledovanost vědátorských romancí vzestupnou tendenci. Americký rekord nyní drží dvanáctá epizoda "šestky": obnáší bezmála dvacet milionů premiérových diváků.

Velký třesk v televizním vesmíru zkrátka účinkuje. Přestože pilotní díl nechalo studio přetočit a původní název Lenny, Penny a Kenny šel k ledu. Dnes se publikum v hollywoodských ateliérech Warner Brothers, kde se živě natáčí, rve o lístky. A tričko Bazinga hrdě nosí i lidé, kteří s fyzikou začali i skončili u tělesa ponořeného do kapaliny.