Autorkou Temných koutů je Gillian Flynnová

Autorkou Temných koutů je Gillian Flynnová | foto: Heidi Jo Brady

Jak vystrašit Stephena Kinga. Vychází hororový román Temné kouty

  • 3
Román Temné kouty od Gillian Flynnové se tváří jako obyčejný satanistický horor, ve skutečnosti má však potenciál srovnatelný se sériemi Larse Keplera nebo Jo Nesboa. Autorka jím nadchla i Hollywood.

Jeden z nejlepších současných psychologických thrillerů nazvaný Temné kouty začíná působivou větou: "Mám v sobě zlolajnost, skutečnou jako tělesný orgán." Autorkou je Gillian Flynnová, jde o třetí knihu, která jí v češtině vychází. Přestože patří do edice Světový bestseller, kterou před rokem zavedl Knižní klub, aby už na první pohled upozornil čtenáře na silné tituly, zůstala Flynnová v našich knihkupectvích trochu pozapomenutá. Neprávem.

Literárně je výborná, předloni se o ní dokonce mluvilo jako o jediné autorce, která může konkurovat britské spisovatelce Hillary Mantelové oceněné Man Bookerovou cenou. Temné kouty vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku, Hollywood už podle nich natáčí filmovou adaptaci v hlavní roli s oscarovou Charlize Theronovou. Román nadchl Stephena Kinga, a to je nějaký mistr hororu. Prohlásil, že málokdo má takový talent psát tak strašidelně.

Už jako malá si hrála na vrahy

U Flynnové však nejde jen o schopnost vyděsit čtenáře, stejnou měrou zaujme i jako pozorovatelka lidských povah a výborná vypravěčka. Její knihy jsou přirovnávané k filmovým scénářům, oplývají spádem i plasticitou postav.

Jako malá se prý Flynnová ráda a opakovaně dívala na Hitchcockovo Psycho a s kamarádkami organizovala hru na vrahy. Stala se sice novinářkou, ale když ji na začátku finanční krize vyhodili z práce, rozhodla se, že se uživí psaním knih - a jde jí to víc než dobře.

Krvavý příběh za slušné peníze

Temné kouty vyprávějí o dívce Libby, která začne na vlastní pěst pátrat po vrahovi své rodiny. Když byla malá, někdo zabil její matku a dvě sestry, ona jediná přežila. Za zločin sedí ve vězení její bratr Ben, údajný satanista.

Libby není žádná ušlápnutá traumatizovaná chudinka, ale mrcha, kterou je těžké považovat za sympatickou. Dlouhé roky ze svého tragického osudu těžila, krátce po smrti svých blízkých totiž dostala jako přeživší politováníhodná dívenka tisíce dolarů z veřejné sbírky. Jenomže ani ty nevydrží věčně.

K osudné noci se Libby původně vrací jenom kvůli penězům, na převyprávění krvavého příběhu se dá slušně vydělat. Po první vypočítavé pohnutce se však noří hloub do vzpomínek a začne pochybovat o tom, že stokrát opakovaná verze příběhu je ta správná. Flynnová kombinuje její pohled s vyprávěním mrtvé matky a s tím, jak si osudnou událost pamatuje Ben, podobně jako v románu Zmizelá, i tady se realita skládá z několika verzí.

Mimochodem Zmizelá, která je v češtině k mání už od léta, se stala ve Spojených státech druhou nejprodávanější knihou roku 2012 a natáčet ji bude David Fincher. I to je důvod, proč by měli Flynnovou konečně objevit i čeští čtenáři, má na to, aby se dělila o přední příčky žebříčků prodejnosti se skandinávskými detektivkami.