Z natáčení seriálu Chalupáři

Z natáčení seriálu Chalupáři | foto: Nakladatelství Omega/Ivan Minář

KOMENTÁŘ: Chalupáři zklamali. V létě malé televize stoupají, velké padají

  • 52
Tak tomu se říká národní katastrofa. Poslední díl slavných Chalupářů skončil v neděli neslavně se šesti sty tisíci diváky, což je nejnižší hodnota všech statistik průměrné sledovanosti pamětnického seriálu při jeho novodobých reprízách.

A co hůř, nejenže chalupářský vytrvalec nesplnil roli každoročního favorita televizních prázdnin se spolehlivými výsledky kolem milionu diváků, ale ještě se ve finále nechal potupně předběhnout oběma díly rovněž reprízové Kriminálky Anděl.

Co se to proboha děje?

Nic zvláštního. Prostě je léto. Tudíž televize sice nadále hlásí divácká vítězství svých vykopávek, jenomže se chlubí čísly, jaká by uprostřed běžné sezony raději zapřely snad i na mučidlech.

Například v sobotu vyhrály Zázraky přírody. Tedy, vyhrály... Jestli se půl milionu věrných dá považovat za vítězství. Páteční lídři programu se doškrábali k šesti stům tisícům diváků. Radovali se však Poslední tygři sumaterští: díky všeobecnému propadu sledovanosti jim stačilo 160 tisíc zájemců o jejich osud, aby pronikli do prořídlé nejúspěšnější desítky pořadů večera.

Vůbec se radují televizní Davidové mezi Goliáši, tedy malé stanice, které v létě zůstávají na svém a mnohdy dokonce posilují, zatímco velké ustupují z pozic. Za první prázdninový měsíc specializované kanály, respektive jejich podíly na trhu, proti červnovým výsledkům vzrostly, kdežto celoplošným televizím publikum ubylo. Podle statistik sedí v zimě u obrazovek až 40 procent dospělých, v létě jich bývá o deset procent méně. Logicky: jednak si většinové seriálové šlágry vybírají oddechový čas, jednak ve stínu pod kaštany u vychlazeného piva je daleko příjemněji než v dusném obýváku.

A do třetice, úzce zaměřené stanice nemívají letní schéma složené čistě z repríz, nýbrž standardně nabízejí i novinky. Proto je diváci neopouštějí, pouze si je v rámci rodiny takříkajíc přerozdělují.

Společnost Axocom, která zastupuje na pět desítek specializovaných kanálů, dává zajímavé příklady. Třeba muži si vybírají „kutilské, zájmové či historizující“ stanice jako rybářsko-myslivecký Fishing and Hunting nebo pořady typu Válka skladů na History Channel. Ženy vedle vztahových příběhů milují kriminálky, které vyhledávají dejme tomu na akční AXN.

A dětský Nickelodeon patří k výjimkám, kterým prázdniny vysloveně svědčí. Malí školáci mají volno, mohou televizi sledovat kdykoliv, takže právě stanicím věnovaným dětem v létě sledovanost roste. Jestliže v hlavní sezoně AXN či Nickelodeon mají ve své cílové skupině podíl do půl procenta, v létě se šplhá na dvojnásobek.

Jistě, jsou to pořád malá čísla, ale i drobné prázdninové přesouvání národů musí televizní mastodonty děsit. Protože takový osiřelý seriálový fanoušek, kterého Ordinace v růžové zahradě pustila neprozřetelně na dva měsíce z očí, může při bludném brouzdání narazit na pidistaničku, jež ho přitáhne – a už nepustí.

Popravdě takzvaná masmédia si během dovolených na masovost jenom hrají a už se třesou na okamžik, kdy 27. srpna naskočí na Nově úvodní premiérový díl druhé řady Policie Modrava, který by mohl povadlé peoplemetry zase jednou vytáhnout k rekordním dvěma milionům.

Ale do té doby zůstává směšné poměřování, že třeba Angelina Jolie s filmem Wanted „udělala“ 173 tisíc diváků, zatímco Meryl Streepová coby Železná lady pouze 138 tisíc. Čestnější by bylo, kdyby si všechny stanice bez výjimky vzaly na léto celozávodní dovolenou a koncesionářský poplatek za dva měsíce nechaly diváka rozpustit v té chladivé pěně pod kaštany.