Martin Dejdar v seriálu Přístav

Martin Dejdar v seriálu Přístav | foto: TV Prima

KOMENTÁŘ: Ve válce televizí je divák rukojmí s páskou přes oči

  • 205
Před podzimním startem hlavní sezony se k němu televize lísají, slibují, oprašují ho a přesvědčují, že právě on, příslovečný „náš divák“, je nejdůležitějším tvorem v celé galaxii.

Ale stačí pár dní a „náš divák“ už není náš. Ani jejich. Neví, čí je. Neví dne ani hodiny. Televize odvolávají, co slíbily, a slibují, co odvolaly. Kvůli vzájemným obchodním bitkám mění program stylem pokus – omyl, jenž by jinou firmu dávno položil.

Začalo to fanfárami. Tradá, Prima oznamuje, že svou vlajkovou loď, premiérový seriál Přístav (recenze zde), začne vysílat v pondělí 24. srpna. Nezačala. Posunula start až na středu. Na stejné pondělí totiž Nova, která teď nové seriály nemá a se spuštěním kuchařské soutěže MasterChef vyčkává, nasadila silnou konkurenci, jíž říká vzletně „megafilm“, lidovou taškařici Babovřesky.

Zmatený divák se spolehl, že alespoň následující pondělí už bude zařazení Přístavu platit. Omyl, zase se ustupovalo. Pro změnu „megafilmu“ Babovřesky II. Což je sice televizní premiéra, která by se vyplatila spíš v pozdější reklamní sezoně, leč v počáteční strkanici se hodí každý loket.

Co bude na Primě příští pondělí? Prý už opravdu Přístav, jenže věřte tomu. Nova má v záloze ještě Babovřesky 3. Podle všech zvyklostí by měly jít na obrazovku až rok po premiéře v kinech, která byla letos v lednu, a půl roku po vydání filmu na DVD, což se stalo až nyní v létě, ale co kdyby se konkurence příliš nadechovala?

Babovřesky si zopakovala též slovenská Markíza, která jimi potřebovala udržet diváky na svém kanálu před nedělním výkopem SuperStar. Na Slovensku totiž proti pěvecké soutěži nasadila veřejnoprávní stanice úvod seriálu Doktor Martin (první dojmy zde). Českého seriálu, ale vznikl v koprodukci a Bratislava dostala právo první noci. U nás začne Miroslav Donutil v hlavní roli léčit proti původním předpokladům teprve tento pátek, zato hned ve dvou dílech. Zřejmě pro jistotu, kdyby nestačil s dechem příští týden, kdy Nova proti Doktoru Martinovi vytasí jinou osvědčenou zbraň na způsob parlamentních obstrukcí, totiž Kameňák.

Televizní přetahování, přesunování, couvání a licitování má dvě stránky. Předně se z diváka stává spotřebitel s páskou přes oči, bezmocný rukojmí firemních válek, které ho nemusí zajímat. Kdyby si objednal k narozeninám dort a v krabici pak našel tlačenku, také by cukrář neuspěl s výmluvou, že ho ke změně sortimentu nutí řeznictví odnaproti. Změnu televizního programu však zákazník reklamovat nemůže, v téhle bitvě je pouhým pěšákem, jímž se strká podle toho, který pořad se díky sledovanosti zaplatí inzercí více či méně.

A pak je příznačné, že výsledky složitých taktických operací hodných velení NATO končívají směšnou plichtou.

Spasitelské Babovřesky sice svůj večer vyhrály, ale vidělo je 1,1 milionu lidí. Odložený Přístav se též přiblížil milionu. Čerstvý nedělní souboj dopadl následovně: Vinaři II na Primě našli 977 tisíc, Četnické humoresky na ČT 859 tisíc, SuperStar na Nově 760 tisíc diváků. Jinými slovy, rozdíl hmatatelný jen pro obchodníky je výrazem programové uniformity napříč stanicemi.

Jiné už to nebude. Kdyby nezabraly čtyři Kameňáky, už se zrodil pátý, Vánoční Kameňák. V armádní záloze stojí Chalupáři či major Zeman. TV Barrandov z obchvatu napadla večerní zprávy ostatních stanic novinkou na pomezí zábavy a černé kroniky zvanou Exploziv. Televize Nova začala natáčet vlastní seriál Na vodě, jehož půdorys silně připomíná nepřátelský Přístav.

A Česká televize se navzdory všem minulým propadákům našich zpívajících borců znovu zúčastní soutěže Eurovision Song Contest. Nejvyšší čas přepnout – ale kam?

21. března 2013