Televize, 11. září a emocionální lázně

Americké televizní sítě se intenzivně připravují na to, aby náležitě připomněly první výročí teroristických útoků z 11. září zvláštními televizními programy. Avšak nejen proto bude středa v americkém televizním vysílání dnem zvláštním. Zaoceánské mediální kolosy CBS, NBC a ABC připravují zvláštní pořady věnované teroristickým útokům. Většinu nabídky mají tvořit přímé přenosy z pietních akcí v New Yorku, ve Washingtonu a v Shankvillu v Pensylvánii, jakož i zvláštní zpravodajské pořady a diskuse.

CBS přinese exkluzivní rozhovor s prezidentem Georgem Bushem a dalšími činiteli Bílého domu, kteří zrekapitulují průběh osudného dne. Stane se tak ve zvláštním vydání klíčového pořadu CBS 60 minut. Kromě toho bude stanice znovu vysílat dokumentární pořad 9/11, vytvořený francouzskými filmaři.

NBC v hlavním vysílacím čase nabídne dvouhodinový záznam z Koncertu pro Ameriku, který proběhl ve washingtonském Kennedyho centru například se zpěváky Plácidem Domingem či s Glorií Estefanovou; pořad bude uvádět moderátorská špička Tom Brokaw. NBC dále přinese rozhovory s lidmi z Bushova týmu, jakož i s kontrolory leteckého provozu, kteří byli onen den ve službě.

Peter Jennings bude na ABC moderovat Odpovědi na otázky dětí, stanice rovněž nachystala rekonstrukci dění uvnitř severní věže Světového obchodního centra během 102 minut před jejím zhroucením.

Další velká stanice, Fox News, přijde s dvouhodinovým pořadem nazvaným Den, který změnil Ameriku, jehož součástí má být interview s první dámou USA Laurou Bushovou. Ba i hudební moloch MTV avizuje zklidněné vysílání "vybízející k zamyšlení a inspirativní hudební videonahrávky" se dvěma hodinovými zpravodajskými relacemi.

Na národním shromaždišti
Lehké vysílací zboží tedy bude na krátký čas vystřídáno pořady zcela jiného druhu. Stanice prohlašují, že tím poslouží veřejnosti: umožní divákům sejít se a připomenout si tragický den s unesenými letadly, která se zřítila na New York, Washington a západní Pensylvánii. Viceprezident televizní ABC News Jeffrey Schneider argumentuje věru velkými slovy: "Televize je v mnoha ohledech jakýmsi celonárodním shromaždištěm. To, co se loni událo, bylo největším příběhem našich životů. My, televizní pracovníci, neseme odpovědnost za to, abychom se nad těmito událostmi v den vzpomínek patřičně zamysleli. Proto jim věnujeme tolik vysílacího času."

Inspirace po roce

* Dva filmy se vztahují přímo k loňské tragédii. Snímek The Guys, který vypráví o novinářce sepisující vzpomínky velitele hasičů, jenž v troskách WTC ztratil osm svých mužů, má nyní předpremiéru na festivalu v Torontu - právě odtud se producent této novinky loni 11. září zoufale snažil dovolat svým blízkým do New Yorku. Druhý, nadnárodní projekt vznikl na popud francouzské produkce, do názvu si vtiskl datum 11 09 01, skládá se z jedenáctiminutových příspěvků jedenácti režisérů na téma tolerance a premiéru bude mít po celém světě ve výroční den útoku na Ameriku. Na jeho festivalové předpremiéře v Cannes se bouřlivě tleskalo - ale také kritizovalo, neboť některé epizody údajně obsahují výtky vůči politice USA.

* Příští rok se Jeff Goldblum objeví coby dopisovatel NBC ve snímku Válečné příběhy, kde jde rovněž o terorismus. Děj se však odehrává mimo Státy. "Jsme schopni vymyslet příběhy odkudkoli, ale nemyslím si, že už můžeme točit film o útoku na 'dvojčata'. Na to je ještě příliš brzy," říká Chris Conti z NBC.

* Spisovatelka Jessica Hagedornová se obává, že její chystaná kniha o současném New Yorku, kde vystupují matka, detektiv a dítě, bude spojována s událostmi 11. září. Hagedornová je přesvědčena, že na reflexi osudného dne v literatuře je ještě příliš brzy. "Je to moc čerstvé, spisovatel by měl mít odstup," tvrdí. Jiným autorům přineslo zhroucení WTC novou inspiraci. Nejnovější hra dramatika a scenáristy Neila LaButeho Křeslo milosrdenství pojednává o cizoložství a rozpadu morálních hodnot v současném New Yorku den poté (po 11. září). Sandra Cisnerosová zase touží rehabilitovat muslimy, kteří se podle ní pro řadu lidí stali symbolem zla. Spisovatelka A. M. Homesová, obyvatelka Manhattanu, prý měla v hlavě zcela jiné náměty, ale tragédie, kterou viděla přímo z okna, jí vnutila nové téma: hrdiny a hrdinství.

Zmíněný moderátor NBC News Tom Brokaw ujišťuje, že si je vědom skutečnosti, že první výročí bude pro mnoho lidí "emocionální lázní". Jeho stanice prý právě proto nebude nadměrně přehrávat záběry dvou letounů narážejících do dvojčat WTC s následným zřícením věží.

Robert Thompson, který na Syrakuské univerzitě řídí středisko pro studium komerčních televizí, tvrdí, že právě při vysílání 11. září 2002 se ukáže, že se USA vrátily po loňských traumatizujících útocích k normálu. "Když po útoku uplynulo půl roku, bylo ten den v televizi k vidění také utkání žen-boxerek." Taková svého druhu nepatřičnost byla právě projevem šoku, nezpracovaného zážitku. "Nyní se už zase nacházíme relativně v normálu, takže je logické a užitečné vrátit se k onomu dni a připomenout si, co jsme cítili, co jsme si mysleli, co jsme předvídali a jak jsme to posuzovali." A ještě Thomson dodává: "Snad každý si naladí přijímač a bude sledovat něco z nabídky k tomu výročí. Ale už nikdo nehodlá být přilepen k přijímači tak, jako na něm visel před rokem."

Pro mezinárodní televizní sítě, které vysílají pro arabská území a komunity, byl vytvořen speciální příspěvek. Trvá devadesát vteřin a záběry jednoho z marockých atletů doprovází komentář v angličtině a arabštině podporující sport jako způsob "odstranění mnoha překážek a tabu". Slovo tu však nepadne ani o Spojených státech, ani o terorismu.

Spot připravila skupina amerických producentů a dalších představitelů filmových studií známá volně jako Hollywood 9/11. Byla ustavena po setkání kinematografických bossů s Karlem Rovem, poradcem prezidenta Bushe. Spot obdržely televizní sítě v Maroku, Jordánsku, Indii a Japonsku, verze s podtitulky v mandarinské čínštině bude uvedena v Číně. Doručen byl též arabské satelitní síti Al-Džazíra.

Bez reklamy
Všeobecně se očekává vysoká sledovanost mimořádných programů, a to přesto, že se hlavní televizní stanice 11. září velmi pravděpodobně obejdou bez reklamních bloků.

Zadavatelé reklamy se totiž obávají, aby je veřejnost neobvinila z profitování na neštěstí, což by se negativně odrazilo na jejich pověsti. Všem je zřejmé, že by nebylo vhodné, aby se vedle obrazu padajících věží WTC a lidského utrpení objevovaly půlminutové šoty na šampony, počítače, bramborové křupky, pojištění a automobily.

Zcela stranou televizní reklamy zůstanou ten den obří společnosti Pepsi Cola a Dell Computer. Další volí sponzorský způsob reklamy, tedy oznámení, že pořad mohli diváci vidět díky přispění té či oné firmy, nebo se podepíší pod televizní šoty, které mají uctít památku obětí a hrdinství policistů a hasičů.

Ze stejných důvodů se do vysílání reklamy však nehrnou ani samy televizní stanice, třebaže utrpí ztráty podobně jako před rokem, kdy v žáru událostí podávaly po čtyři dny průběžné zpravodajství bez reklamy. "Existuje nebezpečí, že by si lidé mysleli, že zneužívají vysokou sledovanost ke kapitalistickému zisku," citoval tisk Stacey Lynn Koernerovou ze společnosti Interpublic Group.

Exploze budovy Světového obchodního centra v New Yorku. 11. září 2001.

,