Hostel

Hostel - Fotografie z filmu Hostel (2005) | foto: Falcon

Tarantino stojí za hororem Hostel

  • 28
V hitu, který v amerických kinech poráží King Konga, hrají zdejší herci v Bohnicích a zpívá Michal David.

Na trailer se podívejte ZDE

Jára Cimrman by řekl, že zlaté české ručičky zase jednou dopomohly k vítězství borcům cizích zemí. Borcem je Quentin Tarantino, jeden z producentů levného hororu Hostel, jenž se točil v Česku se zdejšími herci a českými písněmi 80. let a teď ve Státech sesazuje velkofilmy Letopisy Narnie i King Konga.

"Nejde jen o písně, Michal David, Marika Gombitová, Tublatanka a Team jsou dokonce vidět na plátně," prozradil distributor snímku Jan Bradáč. Do českých kin přijde Hostel 30. března a bude do 18 let nepřístupný, v Německu jej provází slogan "Zkuste se nepozvracet".

Oč jde v generačním hororu z kratochvilné mučírny "kdesi na Slovensku", který stál pouhých 4,5 milionu dolarů a za první víkend v amerických kinech vydělal více než dvacet milionů dolarů (skoro půl miliardy korun)? Upoutávka tvrdila, že film vychází ze skutečné události.

Správce jedné sítě prý režisérovi Elimu Rothovi ukázal svůj objev – webovou stránku nabízející "vražedné prázdniny", jejichž účastníci si za deset tisíc dolarů zaplatí možnost mučit a zabíjet.

Roth nápad použil do scénáře, a když o něm řekl Tarantinovi, i tvůrce proslulý černým humorem přiznal, že je to jedna z nejšílenějších myšlenek, o jakých kdy slyšel. Později Roth řekl, že netuší, zda nabídka na internetu byla skutečná, či jen hra, ale už fakt, že ji někdo stvořil, jej donutil natočit film.

Hostel vypráví o trojici turistů, kteří se vydají na Slovensko za zábavou a zažijí peklo – lehké děvy je zavlečou k zákazníkům, kteří za mučení a zabíjení platí podle národnostního ceníku – nejdráž přijdou Američané.

Hlavní role dostali Jay Hernandez, Derek Richardson a Islanďan Eythor Gudjonsson, kvůli jehož postavě se Roth omlouval islandskému prezidentovi – za to, že film Islanďany ukazuje jako opilé sexuální maniaky.

Prezident i tamní ministr kultury filmařům se smíchem odpustili, a dokonce je vyznamenali. Světová premiéra Hostelu totiž uzavírala tamní filmový festival a jeho hosté Roth s Tarantinem se po obřadu ve vikinské osadě stali čestnými Vikingy – přijali dokonce jména Eli Sheldonsson a Quentin Conniesson.

Česká premiéra Hostelu může počítat s početnou hereckou delegací – bez výloh na letenky. Ve filmu figurují Jana Kadeřábková, Jan Vlasák, Lubomír Šilhavecký, Jana Havlíčková, Ota Filip, Miroslav Táborský i někdejší hvězda pornofilmů Paula Wild.

Podle amerických zdrojů se natáčelo "ve funkční léčebně pro duševně postižené v Praze, postavené v roce 1910, v křídle, jež bylo přes padesát let zavřeno, v budově číslo 10 pro nejtěžší pacienty"; zřejmě tedy v Bohnicích.

Místní sklepení prý natolik nahánělo husí kůži, že Rothovi hrálo smyčcové kvarteto Vivaldiho – aby se při natáčení cítil útulněji. Ovšem ve filmu nebudou znít uklidňující smyčce, nýbrž hity československé pop-music 80. let.

A ještě jednu specialitu Hostel má: mluví se v něm devíti různými jazyky bez anglických podtitulků, čímž drží v americké kinematografii rekord.

,