Tanečníci představí unikátní umění Indie

Indická kultura se představí Česku tak, jak jsme ji ještě neviděli. Pražské divadlo ABC uvídí unikátní jihoindické bojové umění zvané kalaripayat. Představit ho přijede bruselská skupina Vallabhata Kalari, která je první školou tohoto indického bojového umění v Evropě.

Divákům nabídne v úterý také klasický indický tanec bharata natyam.

Jako host na představení zatančí i Sangita Shresthová, která se narodila v Česku, ale posléze do osmnácti let vyrůstala v Nepálu.

"Bude to kontroverzní představení s hlubokým podtextem, které české publikum ještě nemělo šanci vidět. Nepůjde o komerční show, ale o přirozenou exhibici čistého umění," řekla Jana Tomášková z pořádající společnosti I.a.m.

"Vystupovat bude dohromady šest umělců v několika částech a sedmý člen bude soubor doprovázet na buben, pro Evropana ve velmi zvláštních rytmech," dodala.

Kalaripayat je nejstarším doloženým uměním z jižní Indie, státu Kerala. Z něho se později vyvinula řada východních bojových systémů. Je přímo svázáno s původním indickým učením o boji (dhanur veda) a o medicíně (ayurveda).

Jeho stáří se odhaduje na tři tisíce let, řada bojových a meditačních technik a principů kalaripayat se objevuje už v prastarých klasických hinduistických a ajurvédských textech.

Jako mnoho bojových umění i toto vychází z hinduistického učení a prvků jógy, ale na rozdíl od nich je velmi svižné a plné energie. Důležité je i to, že je určeno k sebeobraně, ne k útoku.

Bruselská škola Vallabhata Kalari, která indické umění v Praze představí, byla založena Krisem Kaertsem a Indirah Osumba v roce 1997. Škola má přímou vazbu na indický institut v Kerale. Tradičně se učí od raného dětství a pokračuje se v něm po celý život.

Jedním z protagonistů večera bude i česká tanečnice Sangita Shresthová. S tancem začala od dětství - od moderny přešla k východnímu stylu: nepálskému tanci charya nritya či umění kalaripayat. Hlavně se však zaměřuje na indický tanec bharatha natyam, který předvede i zítra v ABC.

Shresthová zahájila studium tance v nepálském Kathmandu, později absolvovala školu Bharat Natyam v indickém Chennai. Potom se na univerzitě v americkém Princetonu věnovala teorii, choreografii a technikám moderního tance; získala zde diplom fakulty tanečního a divadelního umění.

Vystupovala a stále pracuje v několika zemích světa (Nepál, Indie, Srí Lanka, Belgie, USA, Česko) s klasickou i moderní choreografií. Vedle tanečních vystoupení uskutečnila již celou řadu přednášek na téma kulturních rozdílů a tance jako prostředku vzájemné komunikace. V tanci klade důraz především na tradiční pojetí a vyjádření kulturního i osobního smyslu.