Z filmu Takový je život

Z filmu Takový je život | foto: NFA

Odsouzen k neúspěchu. Český klenot němého filmu Theodora Pištěka zadlužil

  • 2
Obnovenou premiéru v digitalizované verzi zažije 18. srpna film Takový je život. Vznikl roku 1929, v původní verzi se nedochoval, je černobílý, němý, trvá pouze hodinu, přesto vstoupil do dějin.

Divácky byl vlastně od počátku odsouzen k neúspěchu vlastním autorem. Přestože kinematografie právě zažívala nástup zvukové éry, avantgardní režisér a scenárista Carl Junghans trval na němé podobě. Tudíž film Takový je život znamenal finanční propadák.

Tituly, které se vrátí do kin

Filmy Jana Kříženeckého (krátká díla z let 1898-1911)
zpět v kinech v roce 2018

Ze soboty na neděli
(1931, režie Gustav Machatý)
zpět v kinech od října 2016

Bílá nemoc
(1937, režie Hugo Haas)
zpět v kinech od října 2016

Krakatit
(1948, režie Otakar Vávra)
zpět v kinech od září 2016)

Zdroj: NFA

Sociálnímu dramatu nepomohlo ani obsazení Theodora Pištěka, Jindřicha Plachty či Emana Fialy po bok hlavní hrdinky: sedřené pradleny týrané věčně opilým manželem, násilnickým uhlířem bez práce, který její těžce vydělané peníze utrácí v hostinci se svou milenkou a s kumpány. Jeho nebohou ženu ztvárnila hrdinka Matky, ruská herečka Věra Baranovskaja, jež posléze působila v cizině od Německa po Francii pod jménem Vera Barsoukoff.

Traduje se, že Pištěk vložil do snímku vlastní peníze a zadlužil se natolik, že si dlouho nemohl dovolit odmítat žádnou roli. A nejen on přispěl, německý režisér Junghans nemohl ve své vlasti najít producenta, takže svůj projekt uskutečnil až díky pomoci českých umělců. Ostatně stejně tomu bylo i v případě jeho česko-jugoslávského snímku z roku 1935 ...a život jede dál...; čtyři roky nato Junghans uprchl před nacisty do Spojených států, kde točil přírodopisné dokumenty.

Ve své době film zapadl, později se však v očích světových odborníků přiřadil k vrcholným dílům němé éry a byl oceněn v bruselské anketě filmových historiků v roce 1958. Rok poté u příležitosti obnoveného uvedení sestavil dochované filmové materiály Elmar Klos a hudbu napsal Zdeněk Liška. V nově restaurované podobě viděli snímek Takový je život poprvé účastníci letošního karlovarského festivalu či specializované italské přehlídky archivních děl Il Cinema Ritrovato.

Nyní si unikát mohou objednat i tuzemská kina – podobně jako jiné „vyčištěné“ tituly z projektu digitalizace Národního filmového archivu.

Letos tak měly obnovenou premiéru haškovská série Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím, Juráčkova díla Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata, muzikál Starci na chmelu, Trnkův Špalíček, pohádka Tři oříšky pro Popelku či komedie Adéla ještě nevečeřela. Část filmařů sice zpochybňuje kvalitu digitalizace zadané do zahraničí, archiv však tvrdí, že díky výhodné zakázce se podařilo vzkřísit i několik děl „nad plán“ včetně sci-fi Ikarie XB 1, uvedené na festivalu v Cannes.