Robinsonovi - Fotografie z filmu Robinsonovi (2007) | foto: Falcon

Taková nenormální futuristická rodinka

Filmem Robinsonovi animátoři Disneyho studia pokořili pomyslnou horu: oživili na plátně s pomocí počítačové grafiky lidské bytosti. Rodinka z budoucnosti přiletí do českých kin 5. dubna.

Příběh rodinného filmu Robinsonovi se točí okolo dvanáctiletého sirotka a zapáleného vynálezce Lewise. Pátrání po matce, která ho kdysi dala k adopci, ho zavede až do daleké budoucnosti.

Když se Lewis setká s podivným cizincem jménem Wilbur Robinson, čeká jej nejen fantastická cesta časoprostorem, ale také setkání s rodinou Robinsonových, která mu pomůže objevit úžasná tajemství o jeho vlastních neomezených schopnostech.
Neskutečný výlet jej ale přivede i do konfliktu s neschopným padouchem Buřinkáčem, který Lewise připraví o jedinou možnost, jak se vrátit domů.

Film Robinsonovi vypráví příběh o víře v rodinu, sebe samého a nadějnou budoucnost. „Jakmile se náš hlavní hrdina poprvé setká s neskutečnou rodinou Robinsonových, naučí se žít pro budoucnost, pro věci, které jej čekají a jež může dokázat,“ říká režisér filmu Steve Anderson.

Anderson strávil několik posledních let budováním spektakulárního futuristického světa, v němž rodina Robinsonových realizuje své nejdivočejší a nejpodivnější sny.

„Na Robinsonových se mi líbí, že jsou dospělí, ale dokážou si užívat života s dětským nadšením a nespoutanou hravostí,“ pokračuje režisér.

„Robinsonovi věří, že pokud máte nějaký sen, měli byste za ním jít. Takže pokud chcete nosit oblečení naruby – proč ne? Pokud se chcete nechat vystřelit z kanónu – super! Jsou velmi zábavní, protože jejich reakce jsou nevyzpytatelné, a zároveň jsou hodně inspirativní, protože žijí naprosto nepředvídatelným způsobem a dělají věci, které nikdo jiný nedělá.“

Historie filmu se začala psát v okamžiku, kdy se na pultech objevila ilustrovaná dětská kniha Williama Joyce A Day With Wilbur Robinson, pojednávající o rodince šílených vynálezců a snílků, kteří neshledávají nic zvláštního na tom, že doma chovají kapelu zpívajících žab a vrchního sluhu jim dělá chobotnice.

Práva na knihu studio Disney původně zakoupilo se záměrem natočit hraný snímek. První verze scénáře pak přetvořily příběh o bezstarostné rodince v dobrodružství s cestováním v čase, které se odehrává během jediného dne v životě sirotka Lewise.

„Přitahovala mě myšlenka, že Lewis cestuje do budoucnosti, jakou vídáme jen zřídka – do budoucnosti kreativní a plné optimismu,“ říká Anderson. „Konečně se může na vlastní oči přesvědčit, že budoucnost může být i nádherná, skvělá a nadějná.“

Vzhledem k tomu, že se děj filmu brzy přehoupne do strhující sci-fi vize úžasné budoucnosti, čekal filmaře nesnadný úkol tento zcela nový svět vymyslet.

„Návrhy vypadaly jako z dětských fantazií. Je to spousta zhmotněných dětských snů. Kdo by nechtěl poletovat v bublinách, nosit místo klobouku lodní šroub nebo mít domácího robota, který umí spoustu vychytávek? Tohle je svět, do kterého by se chtěl podívat každý,“ vypráví režisér, který se se svým týmem při tvorbě budoucnosti nechal inspirovat výtvarným futurismem 30. a 40. let 20. století.

Při animaci postav se studio ani tentokrát neodklonilo od svého charakteristického přístupu, kdy má každá z postav svého osobního animátora.

„Díky tomu jsme měli animátory, kteří věděli o svých postavách každičký detail a velmi vášnivě se starali o každý jejich pohyb. Tímhle způsobem posunete postavy do mnohem emociálnější roviny, protože animátoři jimi žijí a věnují se jim tělem i duší. A publiku pak připadají tak zajímavé a zábavné právě díky tomu, že je bereme tak vážně,“ komentuje způsob animace režisér.

Hudební doprovod filmu sestává z popového soundtracku, písní Rufuse Wainwrighta a Roba Thomase a symfonické hudby Dannyho Elfmana. Na soundtracku se objeví celkem osm písní, mezi kterými figuruje skladba kapely The All-American Rejects nebo Jamieho Culluma.

České hlasy postavám propůjčili Marcela Peňázová, Jiří Köhler, Robin Pařík, Josef Tuček, Marcel Rošetzký, Miroslav Táborský, Miroslav Etzler, Dalibor Gondík  a další.

První ohlasy ze zámoří hodnotí film jako mírně nadprůměrný, chytrý a vtipný. Nejvíc kritiky si vysloužila komplikovaná zápletka, ve které by se nejmenší diváci mohli hůře orientovat.

Každé projekci Robinsonových předchází klasická krátkometrážní disneyovka Mickey staví loď.