Spisovatel Iain King působil v Kosovu i Afghánistánu

Spisovatel Iain King působil v Kosovu i Afghánistánu | foto: http://iainbking.com

RECENZE: Tajemství posledního nacisty. Pád berlínské zdi vyčetl z hvězd

  • 0
Hlavní problém knihy Tajemství posledního nacisty spočívá v tom, že nejspíš oslní příznivce astrologie, zato skeptikové budou nad některými pasážemi i celkovým vyzněním rozpačitě krčit rameny. Nakladatelství JOTA obstaralo obálku anotací Provokativní špionážní thriller. Všechna tři slova platí.

Britský filozof a spisovatel Iain King – mimochodem, za své mise v Libyi, Afghánistánu a Kosovu byl oceněn Řádem britského impéria – nechává bývalého kapitána SS a později bohatého soukromníka Wernera Stolze zemřít v roce 2015 v požehnaném věku 103 let. Rusové, kteří mají určitou povědomost o tom, čím se Stolz kdysi zabýval, trvají na tom, aby se jeho smrt důkladně vyšetřila, a za tím účelem si vynutí sestavení mezinárodní komise složené ze zástupců bývalých spojeneckých zemí.

V Berlíně se tudíž scházejí arogantní Ruska, sebevědomý Američan, vtipný Francouz a britský odborník na vojenské otázky. Najdou Stolzův archiv a nestačí se divit – papíry z počátku čtyřicátých let obsahují mimo jiné přesné předpovědi událostí následujících desetiletí včetně pádu Berlínské zdi nebo třeba bankovní krize z roku 2008.

Tajemství posledního nacisty

55 %

autor: Iain King

nakladatel: JOTA

překlad: Jan Sládek

456 stran, 398 Kč

Pátrání komise je složité, přirozeně příslušně nebezpečné a vede k nečekaným závěrům: všechny události, minulé, současné i budoucí, se odehrávají pod vlivem určitého postavení planet. King si tu s astronomií i dějinami vyhrál, jeho kniha je svým způsobem i zajímavou historickou učebnicí. Ale je-li vše psáno ve hvězdách, jaký prostor potom zbývá pro náboženství nebo vědu?

Navzdory nepříliš oslnivému stylu a četným klišé je Tajemství posledního nacisty docela poutavé čtení. Jen se vtírá neodbytná otázka: myslí to Iain King vážně, nebo si ze čtenářů dělá blázny? Odpověď záleží na vkusu a fantazii.