ilustrace z knihy Světoví Češi

ilustrace z knihy Světoví Češi | foto: Mladá fronta

Polokomiks ukazuje, jak ve světě zazářili Baťa či Toyen

  • 5
Sedmadvacet osobností se vešlo autorům Jiřímu Černému a Janě Jůzlové do dětské knihy Světoví Češi. Vypráví o našich rodácích různých oborů, od vynálezců a podnikatelů po umělce, jejichž dílo překonalo hranice a stalo se součástí světového duchovního dědictví.

Světoví Češi

Autoři zvolili pro malé a mladé čtenáře velmi vstřícnou formu knihy: kombinaci výkladového textu, který není zatěžkán nadbytečnými fakty a jde spíš po podstatě věci, a několikaokénkového „komiksu“ výtvarníka Jiřího Fixla.

Ten dokresluje řečené v charakteristických detailech a v neposlední řadě pomáhá čtenářům vytvořit si představu o popisovaných jevech. Bleskosvod Prokopa Diviše nebo tramvaj Františka Křižíka přece jen vypadaly poněkud odlišně než současné verze jejich vynálezů.

Je pozitivní, že autoři do knihy zařadili kromě všeobecně známých, uznávaných a často citovaných reprezentantů českého národa ve světě, jako jsou vědci Jan Evangelista Purkyně, Jaroslav Heyrovský a Otto Wichterle, vynálezce František Křižík nebo podnikatel Tomáš Baťa, také ty, kteří neprávem stojí poněkud v jejich stínu a často na ně nepamatují ani školní osnovy.

Řeč je zejména o ženách: třeba o surrealistické malířce Toyen, skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové nebo automobilové závodnici Elišce Junkové-Khásové.

Naproti tomu by knize jistě prospělo, kdyby kromě Jaroslava Heyrovského autoři zohlednili i druhého českého držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta a světově nejslavnějšího Čecha posledního minimálně čtvrtstoletí Václava Havla.