Svět se pře o vítěze Cannes

Antibushovská palma. To je titulek, jenž nyní v různých obměnách prochází světovým tiskem a symbolizuje povyk, který vyvolalo víkendové vítězství filmu Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 na festivalu v Cannes.
BOHATÁ FOTOGALERIE

Zlatou palmu si totiž neodnesl hraný film, nýbrž dokument, jenž navíc ostře napadá amerického prezidenta George Bushe - jeho zvolení, jeho údajné styky s vlivnými saúdskoarabskými rodinami včetně příbuzných Usámy bin Ládina, jeho kroky po 11. září 2001 i podíl na válce v Iráku.

Vítězství takového snímku okamžitě vyvolalo podezření, že porota v čele s bouřlivákem Quentinem Tarantinem rozhodovala spíše podle měřítek politických než uměleckých, navíc na půdě Francie, která se postavila do čela odporu proti americké válce v Iráku.

Porotci svou volbu hájí. "Nechtěli jsme dělat politiku, prostě jsme vyznamenali nejlepší film," tvrdí Tarantino, podle něhož "rozhodl humor filmu". Francouzská porotkyně, herečka Emmanuelle Béartová, dodává, že Fahrenheit 9/11 není protiamerický, jen prý mluví o Americe "jinak".

Jaký je tedy ve skutečnosti vítězný film a jaký jeho autor, jenž za svou cenu děkoval vážně všem, kdo "trpí politikou Států", a s nadsázkou svým "hercům" v čele s Bushem?

"Fahrenheit 9/11 podobně jako předchozí Mooreův film Bowling for Columbine obsahuje spoustu faktů i spoustu emocí," míní šéf sekce nezávislých děl karlovarského festivalu Štefan Uhrík. "Ale je tu jeden rozdíl: ve svém minulém snímku o školním masakru Moore zkoumal problém dostupnosti zbraní v Americe z mnoha úhlů, tady zjevně převažuje jeden jediný pohled - totiž že ho Bush opravdu štve. Což Moore přiznal už ve své knize."

Když odhlédne od polemického obsahu a názorového postoje filmu, uznává Uhrík, že se na Mooerův dokument dobře dívá a že je za ním znát hodně práce. "Věcně sice film nesděluje skoro nic nového, ale jinde člověk nevidí všechny ty známé motivy pohromadě. A také je opravdu vtipný, i když opět pouze jednostranně," shrnuje Uhrík.

Programová ředitelka karlovarské přehlídky Eva Zaoralová se v Cannes zúčastnila večeře pořádané prezidentem festivalu, kde jedním z hostů by právě Michael Moore.

Charakterizuje ho slovy: "První, co mě napadlo, byla docela prozaická myšlenka, kdo asi svedl ušít na tuhle nekonfekční, značně bachratou postavu předepsaný smoking a kolik látky spotřeboval. Ve svých filmech vystupuje Moore zpravidla sportovně oděn, nicméně i ve smokingu se choval uvolněně a sebejistě. Jeho provokatérství mu působí přímo dětinskou radost. Se sklenkou sektu v ruce dával k lepšímu historku, jak mu prý Bush do telefonu řekl - Pane Moore, nemohl byste si najít nějakou pořádnou práci?"

Už za snímek Bowling for Columbine promítaný i v Česku dostal Moore v Cannes zvláštní cenu poroty. S filmem Fahrenheit 9/11 měl dosud potíže, společnost Disney se zdráhala uvést jej do kin, zatímco Moore prohlašoval, že veřejnost musí snímek vidět ještě před prezidentskými volbami. Někteří komentátoři jízlivě naznačují, že po senzační "antibushovské palmě" Moore ochotného distributora určitě sežene.

AMerický režisér Michael Moore mává davu na festivalu v Cannes. (17. května 2004)

,