O knižní veletrhy je v Česku zájem, Svět knihy je největší z nich. (ilustrační foto)

O knižní veletrhy je v Česku zájem, Svět knihy je největší z nich. (ilustrační foto) | foto: MF DNES

Na Svět knihy dorazí sedm set autorů, veletrh láká na slovenštinu

  • 1
Už jen čtrnáct dní a v pražských Holešovicích začne největší tuzemský knižní veletrh. Čestným hostem letos budou Slováci. Přijedou také humorista Stephen Clarke, Robert Fulghum nebo básník-zálesák Kerry Shawn Keys.

Tři důvody vedly organizátory pražského veletrhu Svět knihy k volbě letošního čestného hosta, kterým je Slovensko: uplynulo dvacet let od rozdělení republiky, naši sousedi slaví sté výročí od narození výrazného umělce Dominika Tatarky a oba státy si společně připomínají příchod Cyrila a Metoděje. Je tomu už 1 150 let, co věrozvěstové přinesli na Velkou Moravu základ jazyka, kterým Češi i­ Slováci dodnes mluví a píší v ­něm knihy.

Zázraky v knihovně

Veletrh začne přesně za čtrnáct dní, vystavovat na něm bude celkem 339 nakladatelů, vystoupí celkem 699 účinkujících, převážně spisovatelů. "Nejde jenom o slovenské autory, přijedou hosté ze třiceti zemí a regionů světa," říká mluvčí veletrhu Jana Chalupová. Autoři expozice ze slovenského Literárně informačního centra zahájí pořadem pro děti o knihách Jána Uličianského s názvem Malá princezna a­ Analfabeta Negramotná.

Veletrh v číslech

339 vystavovatelů

192 stánků

2 984 čtverečních metrů výstavní plochy

699 účinkujících

17 filmových představení

27 divadelních představení

Právě malí čtenáři už slovensky nerozumějí a neumějí tak ani číst, knihy pro ně je nutné překládat. Naopak slovenské děti češtinu ovládají docela dobře díky silnému vlivu televizních stanic a českému znění řady filmových pohádek. Malou princeznu už české děti znají z Listování Lukáše Hejlíka, Analfabeta Negramotná vychází týden před veletrhem.

"Vypráví o jedenáctileté Bětě, která má averzi ke čtení. Zápletkou se stane její útěk z domova, při kterém se ukryje do knihovny, kde ožijí třeba Pinocchio, Pipi Dlouhá punčocha nebo Harry Potter," popisuje Stáňa Findejsová z nakladatelství Práh, které knihu v češtině vydává. Pohádka se stala v loňském roce nejúspěšnější slovenskou knihou pro děti. "Všichni oceňují hlavně její nenásilnou didaktickou formu," dodává Findejsová.

Koho nepropásnout

čtvrtek 16. května

Ján Uličiansky: Malá princezna

Barbora Škovierová: Pyžamový týden

Jozef Leikert: Takový byl Ladislav Mňačko

pátek 17. května

Ivan Klíma a Ladislav Ballek: Vzpomínky na Dominika Tatarku

Goce Smilevski: Freudova sestra

Robert Fulghum

Kerry Shawn Keys

sobota 18. kvtěna

P. Šrut a G. Miklínová: Lichožrouti navždy

Tereza Boučková: Šíleně smutné povídky

neděle 19. května

Hrábky drápky odpadky

Silvester Lavrík a Laco Kerata

Představí se i Němci

Na své si přijdou i dospělí. Veletrh se letos zaměřuje zejména na poezii. Řada přednášek se bude točit také kolem psaní na blozích. Svoje téma budou mít po loňské úspěšné premiéře antikváři. Tradičně se představí německá literatura, opět v sekci Das Buch. "Přijíždí Wilhelm Genazino, který je držitelem Ceny Georga Büchnera, nejprestižnějšího ocenění pro německy píšící autory," zve Eva Vondálová z Goethe-Institutu. Genazinův román Deštník pro tento den vychází, podobně jako několik desítek dalších titulů, právě v návaznosti na veletrh.

Lákadlem jsou totiž přítomní autoři, kteří mohou své novinky hned podepisovat a diskutovat o nich. Namátkou třeba britský humorista Stephen Clarke, americký spisovatel a milovník Prahy Robert Fulghum, slavný básník, zálesák a znalec vúdú Kerry Shawn Keys či autor Freudovy sestry Goci Smilevski. Na Světě knihy rozdá řada nakladatelů svá výroční ocenění, čeká se na vyhlášení Ortenovy ceny a Ceny Česká kniha.