Robert Jašków pro inscenaci Mlč, Jobe, mlč!, kterou uvádí pražské Švandovo divadlo. | foto: Alžběta Jungrová

Švandovo divadlo uvede premiéru podle Bible. S podtitulem Řezníkův sen

  • 0
Do smíchovského Švandova divadla se vrací biblické příběhy. Tentokrát zde bude mít 19. května premiéru inscenace Mlč, Jobe, mlč! autorky Anici Jenski, která se svým textem uspěla v dramatické soutěži. Režie hry s podtitulem Řezníkův sen se ujal umělecký šéf pražské scény Dodo Gombár.

Jób nebyl zdaleka prvním pokusem, jak oslovit nové autory. Švandovo divadlo totiž tuto sezónu zasvětilo variacím na tři biblická témata a již dříve uvedlo hry inspirované Kainem a Abelem a Mojžíšem. Do poslední soutěže se přihlásilo devět autorů, z nichž nakonec Gombár spolu s dramaturgyněmi Lucií Kolouchovou a Martinou Kinskou vybrali text Anici Jenski.

Robert Jašków pro inscenaci Mlč, Jobe, mlč!, kterou uvádí pražské Švandovo divadlo.

"Zájem o vypsanou soutěž inscenátory povzbudil v přesvědčení, že Kain a Abel, Mojžíš i Jób v sobě nesou silné archetypální kódy a že mnohoznačnost vidění a výkladu těchto témat inspiruje k úvahám o paralelách se současností, kterou žijeme," uvedl Gombár.

Anotace hry Mlč, Jobe, mlč! stojí na protipólech. "Bůh versus Ďábel. Frustrovaný sociální pracovník versus zahořklý invalida. Střet světla a temnoty. Boj o duši a příčetnost jedné polobláznivé holky. Může Bůh trpět syndromem vyhoření? Je nám lépe v realitě nebo iluzi? Dá se život prožít se zavázanýma očima? Brutální hra ze současnosti," píše se v ní.

Text do soutěže přišel dvacet minut před uzávěrkou

Sama autorka tvrdí, že inscenaci napsala proto, aby přežila sama se sebou a aby rozevírala skříně, do kterých se sama zavírala. "Přemýšlela jsem nad vztahy mezi postavami, nad pomlkami mezi slovy a tíhou, kterou lze na slovech ponechat nebo ji omylem či vědomě shodit," řekla Anica Jenski, pod jejíž hru zazní hudba Gabriely Vermelho.

"Jób byl tak trochu výzva, zdali stihnu termín a to téma rozevřu. Odevzdávala jsem hru dvacet minut před deadlinem, to je před půlnocí na Silvestra. Ostatní oslavovali a já dopisovala pasáže, které trpěly prázdnotou nebo jim chyběly mosty k druhým pasážím," vybavuje si Jenski vznik textu.

Robert Jašków pro inscenaci Mlč, Jobe, mlč!, kterou uvádí pražské Švandovo divadlo.

Jób není zdaleka jejím prvním textem. Již dříve napsala hru Mé soukromé ticho, kterou zaslala do soutěže Cen Alfréda Radoka, a Neseš jí dítě. Tento text naopak putoval na Slovensko. Vedle toho se Jenski věnuje poezii, fotografii i kresbě.

A proč právě Jób? Autorku zaujala "neschopnost vysvětlit příčinu lidského utrpení". Jak si s tématem poradila, uvidíte na prknech Švandova divadla od 19. května. V hlavních rolích se představí Robert Jašków, Zuzana Onufráková, Patrik Děrgel a Tomáš Kobr jako host.

Portál iDNES.cz je mediálním partnerem Švandova divadla.