Ve Varech zvítězili Norové. Ceny má Sarandonová, Třeštíková i Polski film

  • 166
Předáváním cen vyvrcholil v sobotu večer 47. mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Křišťálový glóbus za nejlepší film mají Norové a jejich Henrik. Při slavnostním ceremoniálu převzala americká oscarová herečka Susan Sarandonová cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Závěr 47. ročníku začal tradičním příjezdem hvězd na červený koberec. Po prezidentovi přehlídky Jiřím Bartoškovi dorazil do Thermalu i sedminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Právě o něm vzniká dokument, který připomene nejen jeho výjimečná vítězství, ale i zranění z letošního jara.

(V Karlových Varech měl premiéru klip k písni V nedohledné dálce cíl, k níž napsala hudbu Lucia Šoralová na text Michala Horáčka. Byli jsme s kamerou na prezentaci za účasti Josefa Váni, více ZDE.)

Susan Sarandonová na červeném koberci v Karlových Varech

Sedminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa s producentem dokumentu Váňa Kryštofem Šaferem

O úvod se opět postaralo "mokré" intro bratrů Cabanů. Velký sál hotelu Thermal se na chvíli proměnil v bazén, postavený "na štorc", v němž se elegantně vznášely plavkyně do vláčnější verze skladby Sweet Dreams (Are Made of This) původně od britského dua Eurythmics.

Přítomné nejen z červeného koberce pozdravila i oscarová herečka Susan Sarandonová. Ta za aplausu vstoje převzala z rukou Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

"Díky za pozvání do tohoto nádherného bazénu. A díky za sestřih, mě samotnou ohromil. Je nejhezčí, který jsem kdy viděla. Mé vzpomínky jsou nádherné. Cenu bych chtěla věnovat úžasné režisérce a autorce Noře Ephronové," řekla se slzami na krajíčku a připomněla tak nedávné úmrtí kolegyně, podepsané pod filmy Samotář v Seattlu nebo Láska přes internet.

Vítězové: Polski film i Susan

Stejné ocenění získala na zahájení festivalu britská držitelka Oscara Helen Mirrenová.

Nejlepší snímek, norský Henrik, získal Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 25 tisíc dolarů, tedy v přepočtu 523 tisíc korun. 

Hlavní porota, v jejímž čele byl programový ředitel newyorské Film Society of Lincoln Center a šéf festivalu v New Yorku Richard Peňa, udělila hned tři zvláštní uznání. První připadlo čtveřici ze snímku Polski film ve složení Tomáš Matonoha, Marek Daniel, Pavel Liška a Josef Polášek.

"Máme velkou radost, že je to cena od mezinárodní poroty. Snažili jsme se totiž, aby film byl srozumitelný i za hranicemi, takže se to asi povedlo," uvedl Liška a Polášek dodal i děkovnou řeč v polštině.

Za herecký výkon byl také speciálně oceněn Yannis Papadopoulos z řeckého snímku Chlapec pojídající ptačí zob. Do třetice se radují tvůrci italského snímku Román o jednom masakru, který natočil režisér Marco Tullio Giordana.

Hercem letošního ročníku je Henrik Rafaelsen právě z vítězného filmu Henrik (Norsko). Druhá cena ve stejné kategorii připadla Eryku Lubosovi z polského filmu Zabít bobra. Cenu převzal z rukou třináctileté herečky Kary Haywardové. Emotivní projev v češtině završil zvoláním "viva moje rodina".

Nejlepší herečkou se stala Leila Hatami z íránského filmu Poslední krok.

Leila Hatami s Křišťálovým glóbem
Eryk Lubos z polského filmu Zabít bobra s Křišťálovým glóbem

RADOST I SLZY. Zatímco se Leila Hatami z íránského filmu Poslední krok smála, Eryk Lubos z polského snímku Zabít bobra plakal.

Nejlepším režisérem je Rafaël Ouellet. Ten za Kamion v kanadské produkci získal i cenu nestatutární poroty.

Cenu nezávislá kamera za srbský film Smrt člověka na Balkáně převzal osobně režisér Miroslav Momčilović. Připomeňme si, že ocenění získal za snímek, v němž hudební skladatel spáchá ve svém bytě sebevraždu, kterou zachytí prostřednictvím webkamery.

V sekci Na východ od Západu porotu nejvíce zaujal ukrajinský film Dům s věžičkou režisérky Evy Neymannové. Zvláštní uznání udělila filmu Aurora natočenému v litevsko-francouzsko-belgické koprodukci.

Mezi dokumenty zvítězil bulharsko-chorvatsko-německý snímek režiséra Iliana Meteva Poslední záchranka v Sofii a v kategorii do 30 minut Příběh pro Modlinovy španělského režiséra Sergia Oksmana.

Zvláštní uznání si z Varů odváží i Helena Třeštíková za svůj Soukromý vesmír. Natáčela ho 38 let s rodinou Kettnerových.

Zvaní hosté po předání cen zhlédli nový snímek Woodyho Allena Do Říma s láskou. Do vděčné komedie o lidských vztazích obsadil tento filmař Penélope Cruzovou, Ellen Pageovou, Aleka Baldwina, Roberta Benigniho i sám sebe.

Září i Poupata

Susan Sarandonová si ještě stihla odběhnout do letního kina, kde na vlastní přání chtěla zahájit projekci komedie Jeff, který žije s mámou, v němž ztvárnila hlavní ženskou roli.

Cenu Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří - Fedeora - obdržel Zdeněk Jiráský za film Poupata.

Ve Varech se mimo hlavní soutěž udílejí i další trofeje. Jednu z nich získal režisér Zdeněk Jiráský a jeho film Poupata, dříve oceněný čtyřmi Českými lvy. Cenu Fedeora za nejlepší snímek ze soutěžní sekce Na východ od Západu mu udělila Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří.

Film, jehož podstatná část vznikla v obci Vřesová poblíž Karlových Varů, zaujal porotu jako citlivý, humorný a také nelítostný portrétu dysfunkční a strádající rodiny, snažící se přežít v poněkud bezcitné společnosti.

Ceny nestatutárních porot

Fipresci: Poslední krok (Írán)
Cena mezinárodní federace filmových kritiků

Cena Ekumenické poroty: Kamion (Kanada)
Zvláštní uznání Ekumenické poroty: Na slaměné cestě (Portugalsko, Finsko)

Cena Fedeora: Poupata (Česká republika)
Uděluje federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří

Cena Netpac: Za kopcem (Turecko, Řecko)
Uděluje síť provozovatelů asijských kin

Cenu Europa Cinemas Label: Román o jednom masakru (Itálie)
Uděluje síť kin Europa Cinemas v Evropě za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v sekci Na východ od Západu

A věta, která nesmí chybět: další, tedy 48. ročník karlovarského festivalu, se koná od 28. června do 6. července 2013.