Obálka nejdražšího komiksu na světě, prvního dílu Supermana

Obálka nejdražšího komiksu na světě, prvního dílu Supermana | foto: ČTK

Nastává rok Supermana, létajícímu hrdinovi v pláštěnce je letos 75 let

  • 3
Těžko lze najít větší americkou ikonu, než je kreslený Superman. Hrdinu, který inkognito pomáhá bezbranným, bojuje proti zlu a v civilu se mění v nenápadného novináře Clarka Kenta, zná celý svět. Ve čtvrtek je to přesně pětasedmdesát let, co se komiksová postava zrodila.

Celý letošní rok patří Supermanovu výročí, na červen se chystá premiéra filmu Zacka Snydera Muž z oceli. Právě červen roku 1938 měla totiž v záhlaví první obálka sešitu Action Comics, který však ve skutečnosti vyšel už 18.­ dubna toho roku, proto ty dvojí narozeniny. Uvnitř bylo první dobrodružství Clarka Kenta a Lois Laneové v redakci Daily Star, na obálce hrdina v červenomodré pláštěnce bez problémů zvedal rukama automobil. Metropolis se stal domovem hrdiny až o rok později, kdy bylo nutné rodící se legendu a redakci, v níž pracovala, umístit do konkrétního města. Action Comicsu tehdy vyšlo dvě stě tisíc výtisků, prodával se za deset centů. Díky Supermanovi pak náklad postupně rostl až na pět set tisíc výtisků.

Od komiksu po Eca

Nápad je však ještě starší, Supermana vymysleli už v roce 1933 spisovatel Jerry Siegel a kreslíř Joe Shuster. Firma DC Comics rychle vycítila potenciál postavy. Autoři vymýšleli Supermanova dobrodružství za honorář deset dolarů za stránku, práva na ně nakonec právě v roce 1938 prodali za směšných sto třicet dolarů. Odhaduje se, že za svoji existenci už Superman vydělal miliardu dolarů.

DC Comics má dodnes pod palcem všechno, co se Supermanem souvisí. "Vydávají všechny komiksy, jsou spojeni s Warner Bros., které natáčelo film, prodávají licence na figurky a vše se Supermanem spojené," vysvětluje Karolína Voňková z nakladatelství BB ART. Právě to má Supermana ve svém portfoliu, letos vydá celkem pět komiksů. Dědicové Joea Shustera se však až donedávna soudili se společností Time Warner, pod níž DC Comics i Warner Bros. spadají. DC Comics dnes Supermana chrlí ve velkém. "Supermana rozhodně nekreslí jen jeden autor," dodává Voňková.

Žlutočervené S

I v minulosti měl hrdina nepočítaně kreslířů, scenáristů i forem, v nichž vycházel. Existuje slavná filmová verze z osmdesátých let, televizní seriál, vyšly příhody mladého Supermana, samostatná dobrodružství Supergirl Lois Laneové, objevila se řada parodií včetně té od Monty Pythonů. O komiksového hrdinu se zajímal velmi intenzivně třeba i Umberto Eco, točí se kolem něho velká část jeho slavné knihy o populární kultuře Skeptikové a těšitelé. To všechno svědčí o tom, jak velký je Superman kulturní, společenský či módní fenomén.

Za pětasedmdesát let, co je na světě, se neměnila jen jeho grafická podoba nebo odstíny barevnosti jeho oděvu, ale i emblém, který nosí na prsou. Původně to bylo červené S ve žlutém trojúhelníkovém poli, v roce 1940 bylo pole černé, roku 1997 se dokonce experimentovalo s bílomodrým provedením. Dnes je logo, nepravidelný šestiúhelník s vepsaným červeným S, podřízené modernímu pojetí v souvislosti s filmem Muž z oceli.