MFFKV - delegace k filmu Pudor (Ostych) - Tristán Ulloa

MFFKV - delegace k filmu Pudor (Ostych) - Tristán Ulloa - Karlovy Vary (4. července 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Studené Vary rozbouřili horkokrevní Španělé

Když se spojí jižanský temperament s uměleckými ambicemi, může z toho být pěkná bouřka. Karlovarský festival, který provází deštivé počasí, se o tom přesvědčil na tiskové konferenci k soutěžnímu španělskému snímku Ostych.

Jeho režiséry rozlítila jediná poznámka. Pikantní bylo, že ji nepronesl cizinec, nýbrž jejich krajan.

Hádka, v níž se postupně ke slovu přihlásili všichni členové početné delegace, se rozpoutala otázkou „Můžete vysvětlit, proč ve vašem filmu všichni působí tak nevěrohodně?“

KDO BY MĚL VYHRÁT VARY
duel kritiček M. a T. Spáčilových

„Nevěrohodně? Nevím jak vy, ale znám spoustu lidí, kteří řeší stejné problémy jako moji hrdinové. Na smrt nemocný muž, manželka, která prožívá partnerskou krizi, dítě, které se zavírá ve svém fantazijním světě, protože v tom reálném se nemá čeho chytnout... Nemyslím si, že bychom si v našem filmu vymýšleli, ukazujeme svět se všemi jeho problémy a nedostatky,“ rozčílil se režisér David Ulloa, který až do té doby odpovídal ochotně a s úsměvem.

Film o rodině, která má v tíživé situaci problém s komunikací, natočil společně se svým bratrem Tristánem. Ten je ve Španelsku známý hlavně jako herec z populárních seriálů (čeští fanoušci ho mohli vidět ve filmu J. Mendema Sex a Lucía).

Při natáčení Ostychu se soustředil především na interpretační stránku filmu. „Rozhodně jsem neměl nutkání zahrát si ve filmu s ostatními. Necítil jsem se na to. Snad jednou jako herec dozraju natolik, že budu moct hrát i takové role, jakou jsme napsali pro Nancha Novoa, zatím si ale nevěřím.“

KARLOVARSKÝ FESTIVAL OBRAZEM
průběžně aktualizovaná fotogalerie

V rámci diskuse však přišla řeč ještě na jedno ožehavé téma: lesbický sex. Na plakátu k filmu se objímají dvě dívky, ve filmu je řada náznaků, mladí tvůrci nicméně popírají, že by jim šlo o homosexualitu jako takovou.

„Naším cílem rozhodně nebylo soustředit se na lesbickou tematiku. Vyprávíme sice příběh dívky, která svou sexuální orientaci řeší, jde tu ale víc o samotné dospívání a problém přijmout sám sebe, zbavit se komplexů a otevřít se. I já vím, co jsou to komplexy, míval jsem jich spoustu, takže si troufám říct, že víme, o čem vyprávíme. I když nejsme ženy,“ usmál se nakonec David Ulloa.