Účastníci projektu Zimní cesta

Účastníci projektu Zimní cesta | foto: Struny podzimu

Písně Franze Schuberta rozezní filmový ateliér na Barrandově

  • 1
Písně s doprovodem klavíru většinou přednáší zpěvák na pódiu koncertní síně. Projekt Zimní cesta, který ve středu 23. října uvede festival Struny podzimu, však nabídne něco zcela jiného.

Stejnojmenný písňový cyklus Franze Schuberta totiž režisér Jiří Heřman umístil do filmového ateliéru č. 4 na Barrandově, zvaném dřevák. A rozehraje ho hned s několika aktéry. "Schubertova hudba mne přitahovala už dlouho svou hloubkou a průzračností. V Zimní cestě jsem navíc objevil témata, která by docela dobře mohla zapůsobit i v opeře. Píseň má ovšem výhodu ve své intimitě, a ta mne láká především," zdůrazňuje Heřman, který by tímto způsobem chtěl k písním přitáhnout pozornost diváků. "Mrzí mě, že písňové recitály u nás nebývají hojně navštěvované. V Česku nikdy neměly takovou tradici jako například v Německu, proto doufám, že tímto způsobem si k nim najdou cestu i lidé, kteří by jinak na koncert nešli," podotýká.

Zimní cesta obsahuje čtyřiadvacet písní na texty Wilhelma Müllera. Prolíná jimi motiv osamělého poutníka, ubírajícího se pochmurnou krajinou. Dílo je určené pro lidský hlas s doprovodem klavíru, s tím se však Heřman nespokojil. "Kdykoli jsem tento cyklus poslouchal, tak se mi zjevovalo víc postav, které vedou jakýsi vnitřní dialog člověka, postaveného před rozchod s milovanou bytostí. Obsadil jsem proto tři barytonisty a přidal i postavu ženy. Nebude to tedy ani koncert, ani opera, spíše volná fantazie o cestě člověka, jenž se vyrovnává se samotou," vysvětluje.

I jízdní kolo

V představení vystoupí pěvci Jiří Hájek, Jiří Brückler, Matěj Chadima a Kateřina Kněžíková. Svou roli navíc dostal i pianista Ivo Kahánek. "Všichni čtyři muži budou představovat různé podoby jedné bytosti," dodává Heřman, který do hry zapojil nejen další hudební nástroje, ale třeba také jízdní kolo.

Představení od počátku zamýšlel umístit do neobvyklého prostoru. "Uvažovali jsme například o Jízdárně Pražského hradu, ale tu se nám nakonec nepodařilo dojednat. Proto jsme se rozhodli pro barrandovský ateliér, který je rovněž krásným a inspirativním místem," vysvětluje režisér. Zpívat se bude v německém originále, diváci budou mít k dispozici české titulky. Po premiéře 23. října už následují pouze dvě reprízy, a to 24. a 25. října.

Bude šéfem v Brně

Projekt Zimní cesta je druhou spoluprací Jiřího Heřmana se Strunami podzimu. Před osmi lety pro ně připravil Řeku Sumidu od Benjamina Brittena. Jedná i s Dvořákovou Prahou, která má od letoška se Strunami podzimu společný management.

Osmatřicetiletý režisér má i další plány, například Dvořákovu Rusalku na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Především se však chystá převzít operu Národního divadla v Brně. Poté, co v letech 2007 až 2011 stál v čele opery pražského Národního divadla, kde inscenoval například Wagnerova Parsifala nebo Brittenovu Glorianu, to bude jeho druhý šéfovský post ve "velkém" divadle. "Oslovil mě nový ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser. Jeho nabídku jsem přijal, protože mi po dvou letech začala chybět práce se stálým souborem - a v Brně je skvělý sbor a orchestr. Také mi vyhovuje, že opera má pro sebe vlastní budovu, tak jako je tomu ve světě, kdežto v Praze se musí o Národní divadlo dělit s činohrou," poznamenává Heřman.

Do funkce nastoupí v lednu 2015. "Není to sice takový předstih, jaký je obvyklý v zahraničí, ale přece jen mi zůstává čas na přípravu. V Brně mám rozhodně velké plány s českou operou," prozrazuje.