Ian Bostridge

Ian Bostridge | foto: archiv

Struny podzimu budou opět křižovat žánry

Dvanáctý ročník festivalu Struny podzimu, pod jehož hlavičkou proběhne od září do listopadu jedenáct koncertů, zahájí v neděli 23. září věhlasný britský tenorista Ian Bostridge.

Ute LemperStruny podzimu si do motta vepsaly slova Jazz i klasika, tradice i experiment. A tohoto "crossoverového" pojetí se už léta drží na skutečně nejvyšší úrovni. V minulých letech zde vystoupili například Kronos Quartet, Hilliard Ensemble s Janem Garbarekem, Ute Lemper, Michael Nyman Band, Magdalena Kožená, Iva Bittová, Natalie Dessay, Eva Urbanová, Uri Caine či Gary Burton.

Orchestra of the Age of EnlightenmentNa úvodním koncertě ve Stavovském divadle chce britský pěvec Ian Bostridge přiblížit co nejvíce stránek pozoruhodné kariéry skladatele Georga Friedricha Händela. Doprovodí jej nadšeně přijímaný Orchestra of the Age of Enlightenment, který se v České republice stejně jako  pěvec představí vůbec poprvé.

Georg Friedrich HändelSám Bostridge ke svému vystoupení, které nese název Hlas Händelův, doplňuje: "Během koncertu představíme Händelovu práci pro římskokatolické kardinály, anglické aristokraty i londýnskou veřejnost. Pociťuji k jeho hudbě skutečnou náklonnost; jak kvůli svému zaujetí pro kulturu osmnáctého století, tak díky dlouholetým zkušenostem se zpěvem této hudby."

Ian BostridgeIan Bostridge je hvězdou operních, oratorních i písňových recitálů. Jeho mezinárodní kariéra zahrnuje koncerty v nejvýznamnějších koncertních sálech a operních domech celého hudebního světa i opěvovaná alba, za něž obdržel řadu významných hudebních ocenění, mimo jiné Grammophone Award 1996, 1998 a 2003 či Grammy Award 1999.

V minulé sezoně měl vlastní koncertní sérii v Carnegie Hall. Pozornost médií budí také Bostridgeův doktorát z historie a filozofie na Oxfordu.

Sir Simon RattleHráči souboru Orchestra of the Age of Enlightenment, který na scéně působí dvě desetiletí, jsou zapálenými propagátory a skvělými interprety tzv. historicky poučené interpretace. Zvuk orchestru formují nejvýznamnější dirigentské osobnosti současnosti, např. Iván Fischer, Vladimir Jurowski nebo Sir Simon Rattle. S orchestrem spolupracuje i česká pěvecká hvězda Magdalena Kožená.

Ana MouraI další koncerty Strun podzimu budou pravděpodobně patřit k vrcholným zážitkům sezony. Jen několik dní po zahajovacím koncertu v Praze hned dvakrát vystoupí 26. a 27. září v Českém muzeu hudby ruský patriarchální soubor Drevněrusskij Raspěv. Dále následují dva koncerty pro ctitele world music: 1. a 2. října se v Pražské křižovatce (kostel svaté Anny) poprvé představí českému publiku přední představitelka hudebního stylu fado Ana Moura.

Brad MehldauNejen jazzové publikum jistě potěší návrat charizmatického newyorského pianisty Brada Mehldaua, který po loňském velkolepém úspěchu na Strunách podzimu vystoupí tentokrát v plné "palebné síle" se svým triem (Larry Grenadier - kontrabas, Jeff Ballard - bicí) 7. 11. opět v Rudolfinu.

Regina CarterZávěrečný koncert festivalu pak bude 18. 11. patřit americké jazzové houslistce Regině Carter. K dalším lákavým jménům letošního ročníku Strun podzimu patří Bester Quartet, Chloë Hanslip & Jiří Bárta, HANDA GOTE research & development nebo projekt Nouba v Rudolfinu, spojující Pražskou komorní filharmonii s marockými hudebníky.