Středeční filmy zavedou na klikaté cesty osudu

Oba středeční filmy, maďarsko-rumunské Světlo padá na tvou tvář i kanadský Khaled zachycují své hrdiny v obtížných a tragických životních situacích. Do ponuré atmosféry válkou zničené země přenese diváky první film v 18 hodin, malého Khaleda pak mohou na složité životní cestě sledovat od 21 hodin.

Světlo na tvé tváři
Příběh prvního středečního snímku, natočený podle povídky László Királye Světlo padá na tvou tvář, drahá, se odehrává v ponurém prostředí země zničené válkou.

Dvojice jezdců - muž a žena - přijíždí hledat nocleh do vesnice, kudy již kdysi ve slavnějších dobách projížděla. Její obyvatelé jsou zalezlí ve sv

Světlo na tvé tváři
Maďarsko, Rumunsko, 2001

režie Gyula Gulyás
scénář László Csiki, Gyula Gulyás
kamera Vivi Dragan Vasile
hrají Lóránd Váta
Klára Tompa
József Bíró
Attila Gáspárik
hudba György Selmeczi
původní název Fény hull az arcodra
délka  92 minut

 Premiéra na MFF KV - 
10. července 2002
(mezinárodní premiéra)

ých poničených domech, venku se potuluje jen nebezpečná zubožená lůza – oběti války. Zmoženi dlouhou cestou po ztracených bitvách nakonec nalézají útočiště u samotářského učitele, který se zabarikádoval ve své kurii, kde zřídil jakési pietní muzeum a kde se oddává podivným rituálům. 

Oba příchozí si s sebou nesou břemeno hrůzných vzpomínek. Ženin manžel je mrtvý a na jeho smrti nese dost možná vinu ona i její průvodce. Vždyť oba zanechali bývalého velícího důstojníka svému osudu nejen kvůli děsivému bitevnímu chaosu, ale snad i kvůli vzájemné náklonnosti.

Tento poetický surrealistický film vypráví příběh o vzájemném nalezení dvou lidí, o přežití uprostřed hrůzy, kde nikdo nemůže zůstat bez viny. Intimní scény střídají obrazy krutosti, v téměř hudebním rytmu se prolínají obrazy minulosti a současnosti.

Režisér Gyula Gulyás (1944) natáčel od roku 1959 amatérské filmy spolu se svým bratrem Jánosem. Je jedním ze zakládajících členů amatérského filmového studia Cinema-64.

Již v osmdesátých letech vytvořili bratři Gulyásové také řadu celovečerních dokumentů otvírajících ožehavá témata maďarských dějin 20. století

Přehled soutěžních snímků najdete ZDE.

, např. dvoudílný film Törvénysértés nélkül věnovaný maďarským gulagům 50. let, Málenykij robot o osudech Maďarů zavlečených po válce do SSSR. Soustavně se také vracejí do rumunského Sedmihradska, kde v poetických dokumentech zachycují tradice a život tamních Maďarů.

Světlo padá na tvou tvář je Gyulův první hraný film, na letošní maďarské národní přehlídce byl odměněn Cenou za nejlepší vizuální ztvárnění.

Khaled
Hlavní hrdina stejnojmenného kanadského filmu, desetiletý Khaled, žije jen s těžce nemocnou matkou v levném činžáku. Životní zkušenost, která mu velí nedůvěřovat svému okolí, jej po smrti maminky přiměje nechat její tělo v ložnici a před ostatními se tvářit, jako by se nic nestalo.

Khaled
Kanada, 2001

scénář a režie Asghar Massombagi
kamera Luc Montpellier
hrají Michael D'Ascenzo
Michelle Duquet
Michael Kanev
Lynne Deragon
hudba Mel M´Rabet
původní název Khaled
délka  85 minut

 Premiéra na MFF KV - 
10. července 2002
(mezinárodní premiéra)



Je však třeba platit nájem a elektřinu, odhánět od dveří sociálního pracovníka nebo třeba jen zašít si kalhoty. Navzdory všem svým handicapům je otrlý, bojovný a statečný Khaled odhodlaný vést s vnějším světem nenápadnou válku a uchovávat tajemství tak dlouho, jak to jen jde.

Celovečerní režijní debut režiséra Asghara Massombagiho lze vnímat jako svérázný thriller i jako poetický příběh dětského outsidera, diskriminovaného svým sociálním postavením a rasovou odlišností.

Asghar Massombagi se narodil v Íránu a do Kanady  emigroval v roce 1986. Jako imigrant se ve své práci zabývá především tématy exilu a etnické příslušnosti. Je autorem řady krátkých filmů, například  černé komedie se surrealistickými prvky Feel Like Chicken Tonight, lyrického příběhu íránského přistěhovalce, hledajícího práci ve Vancouveru či dramatu Rose o donkichotském pátrání dvou mužů po dávno ztracené lásce.

Fotografie ze soutěžního filmu Khaled.

Fotografie ze soutěžního filmu Světlo na tvé tváři.