Herec Daniel Brühl na Febiofestu

Herec Daniel Brühl na Febiofestu | foto: ČTK

Brühl dostal za Nikiho Laudu cenu fanoušků, ač ho pilot málem vyhodil

  • 22
Host Febiofestu Daniel Brühl se od začátků v německé televizi vypracoval k mezinárodním produkcím jako Bourneovo ultimátum nebo Captain America: Občanská válka. Od fanoušků dostal v Praze cenu za Rivaly, kteří jsou podle internetového hodnocení nejlepší film roku 2013.

V Rivalech vytvořil závodníka Nikiho Laudu. „Byl to velký zážitek, ač jsem se bál: jednak toho, že jako Němec hraju Rakušana, jednak i Laudy. Než jsem za ním poprvé jel, volal mi, ať si vezmu příruční zavazadlo; pokud si prý navzájem nesedneme, pošle mě obratem zpátky,“ vyprávěl herec.

„Niki Lauda je úplně jiný než já. I když jsem přečetl jeho životopis, pořád jsem měl spoustu otázek, takže jsem se s ním chtěl setkat. Ale nedělám to vždy, když hraju skutečnou postavu,“ řekl. Němec po otci, Španěl po matce mluví i anglicky a francouzsky, takže se zlehka pohybuje napříč filmovým světem. Od Tarantinových Hanebných panchartů přes Rivaly až po Kolonii, kde hraje s Emmou Watsonovou.

„Každý jazyk má něco svého a člověk se mu přizpůsobí. Když mluvím španělsky, prý víc gestikuluju a měním hlas,“ řekl herec, jenž se letos v květnu představí coby hlavní zlosyn komiksu Captain America: Občanská válka.

V sedmatřiceti letech má Daniel Brühl sbírku cen i nominaci na Zlatý glóbus a tvrdí, že střídání žánrů udržuje herce ve formě: „Mám rád rozmanitost, ale až skočím svou kariéru, těšilo by mě, kdyby tak pět mých filmů patřilo k těm, co nezestárnou.“

Přiznal také, že herečky to mají těžší: „Když vidím, jak ženy trpí, protože před kamerou stárnou, říkám si, jaké mám štěstí, že jsem muž, kariéra herců totiž s věkem naopak roste. A vím, že to není spravedlivé,“ uznal host Febiofestu.

Vyhýbá se německým komediím, které považuje za málo kvalitní - „auta jsme kdysi uměli dělat líp“. Nejzajímavější filmy podle něj vznikají v Jižní Americe, ale Hollywood nezatracuje: „Točit komiks Captain America: Občanská válka, to si člověk připadá zase jako dvanáctiletý kluk.“