Helena Vondráčková

Helena Vondráčková | foto: Michal Šula, MF DNES

Štrasburský soud dá Vondráčkové šanci

  • 2
Zpěvačka Helena Vondráčková dosáhla ve svých sporech drobného úspěchu i u evropského soudu. Soud pro lidská práva ve Štrasburku se bude zabývat jejím sporem s kritikem Janem Rejžkem.

Spor se vede kvůli výroku, že zpěvačka za svůj polistopadový návrat zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích.

"Soud nezjistil, že by žaloba měla nějaké zásadní formální vady a přijal ji k projednání," říká právnička devětapadesátileté Vondráčkové Jana Gavlasová.

Vondráčková se u českých soudů marně domáhala Rejžkovy omluvy. Vrchní soud
v Praze sice v minulosti Rejžkovi omluvu nařídil a verdikt potvrdil i Nejvyšší soud, Ústavní soud ale rozsudek zrušil. Obecné soudy podle něj nerespektovaly právo na svobodu projevu.

Vrchní soud se tak musel sporem zabývat znovu, přičemž nález Ústavního soudu pro něj byl závazný. Loni v červnu rozhodl, že Rejžek výrokem zasáhl do zpěvaččiných osobnostních práv, omlouvat se za to ale nemusí.

Vrchní soud v Praze je nicméně i nadále přesvědčen, že Rejžek svými výroky poškodil
profesionální a osobní čest Vondráčkové. "Své hodnotící soudy dával do příčinné souvislosti s jinými věcmi než se zpěvaččiným profesionálním výkonem," uvedla Žáková. Nepříznivé vyjádření o zpěvačce, které bylo předmětem žaloby, zveřejnil Rejžek v roce 2000 v Lidových novinách.

Publicista se po pravomocně prohraném soudu kvůli hrozbě pokuty Vondráčkové omluvil osobním dopisem a omluvou v denících. O tom, že by chtěl omluvu veřejně odvolat, Rejžek prý neuvažuje.

Zima: Vondráčková neuspěje
Podle jeho právníka Petra Zimy je nepravděpodobné, že by Vondráčková ve Štrasburku ve finále uspěla. "Nález Ústavního soudu podrobně analyzuje jak evropskou, tak světovou judikaturu, a nemyslím si, že by tam bylo příliš prostoru pro uspění," dodal před časem Zima.

Podle Ústavního soudu bylo Rejžkovo vyjádření jen "hodnotový úsudek". Ten nelze na rozdíl od "tvrzení skutečnosti" hodnotit a ani prokázat. Kdo je na očích, musí snést větší míru veřejné kritiky než "obyčejní občané", míní dále Ústavní soud. Diskuse o veřejných věcech by podle ústavních soudců měly být regulovány jen v nezbytně nutné míře, přičemž diskuse o české populární hudbě věcí veřejnou je.

Ve veřejné debatě by měly být chráněny i názory nadsazené a přehánějící, dodali. Navíc podle nich obecné soudy nevzaly v úvahu i jiné významy slova mafián. Je třeba rozlišit rozdíl mezi italskou mafií, která páchá únosy a vraždí, a českým významem slova mafie pro využívání konexí a neprůhledné vztahy.

Na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se zpěvačka obrátila letos již jednou, a to kvůli průtahům, které provázejí její trestní oznámení na časopis Rytmus života. Více čtěte zde