Pražský výběr v době nahrávání Straky v hrsti

Pražský výběr v době nahrávání Straky v hrsti | foto: Česká televize

Straka v hrsti, nejslavnější album Pražského výběru, vyjde v reedici

  • 63
Legendární album skupiny Pražský výběr Straka v hrsti, od jehož natočení letos uplynulo 30 let, vyjde na konci března v podobě remasterované jubilejní edice. Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988. To bylo ale šest let po nahrání.

Deska byla nahrána už v roce 1982. Kvůli zákazu působení skupiny mezi lety 1983 a 1986 však bylo album dlouho šířeno pouze v kazetových kopiích a oficiálně vydáno až po šesti letech od svého vzniku.

Pražský výběr: Straka v hrsti (obal alba)

"Straka v hrsti se stala dokladem velkého talentu hudebníků a stupidity komunistického systému. I přes značný počet nejrůznějších historek kolem ohromného úspěchu, následných restrikcí, ba i zásahů pendreků příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti na silně excentrických koncertech, je na Strace určitě stále nejpodstatnější muzika," říká Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon.

Kapelu nazvanou podle tehdy rozšířeného levného vína založil Michael Kocáb už koncem 70. let, věnoval se s ní tehdy populárnímu jazzrocku a vydal s ní debutové album v tomto duchu, nazvané Žízeň. Straku v hrsti už natočila rocková resp. novovlnná sestava Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv). Originálními texty písní Hrabě X, Pražákům je hej, Můj koníček či Zubatá ho opatřil František Ringo Čech.

"Je to jedna z nejlepších věcí, na kterých jsem se kdy podílel. Cením si toho stejně jako svých desek s Jiřím Schelingerem. Myslím, že ta nahrávka tehdy byla školou pro všechny mladé rockery," řekl s odstupem let Čech.

Na albu se mimo jiné objevila i skladba S.O.S. s textem "...prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají," reagující na odchod baskytaristy Pražského výběru Ondřeje Soukupa do doprovodného orchestru Karla Gotta.

V roce 1982 natočil režisér Juraj Herz ve spolupráci s Pražským výběrem film Straka v hrsti, který okamžitě skončil v trezoru. "Po tomhle filmu si nás začali fízlové všímat naplno. V komparzu se objevili lidi, kteří podepsali Chartu 77, a StB začala ten film mapovat. Kdo se na něm podílel a o co tu vlastně jde," vzpomíná Michal Pavlíček.

Deska sice v roce 1982 nevyšla, ale byla šířena nahráváním z pásku na pásek po celé zemi. Pražský výběr byl zakázán o rok později. Záminkou se stal koncert v Hradci Králové, při němž údajně kapela prodávala neoficiální plakáty, čímž se "nezákonně finančně obohacovala", uvedla načerno jako předskokana kapelu Trifidi a hrála místo tří koncertů čtyři, což nebylo uvedeno ve smlouvě.

Pražský výběr na začátku 80. let (Michal Pavlíček, Michael Kocáb)

Pražský výběr se po třech letech vynuceného zákazu dal dohromady až v roce 1986 pod názvem Výběr, ovšem už bez bubeníka Jiřího Hrubeše, který rok předtím emigroval. Nahradil ho Klaudius Kryšpín. O albu Straka v hrsti se tradovala řada nepotvrzených legend, například že deska vyšla a hned byla stažena z prodeje, nebo že vinyly byly vylisovány a zničeny. Nakonec byla vydána v roce 1988, na titulu s Arturem Ropotámem, maskotem kapely, který se nad Václavským náměstím prohání na invalidním vozíku.

Po roce 1989 vystupovala skupina sporadicky, větší množství koncertů znovu pořádala až po roce 2000. Kvůli neshodám mezi dvěma hlavními postavami Kocábem a Pavlíčkem se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl a Kocáb založil novou skupinu nazvanou Pražský výběr II. Nyní kolují zákulisní informace o možném obnovení spolupráce Kocába s Pavlíčkem.

,