Stoupá Roden k hollywoodským výšinám?

Karel Roden by byl určitě vděčným objektem bulváru, hlavně díky už legendární "výměně" partnerek s moderátorem a hercem Janem Krausem. On však o sobě nerad mluví a novinářům se spíše vyhýbá. Roden, jemuž bylo minulý týden čtyřicet, však je hlavně skvělý herec, který exceluje na divadelních prknech i před kamerou a dělá už třetí generaci čest hereckému jménu Rodenů.

Oč méně je na titulních stranách obrázkových časopisů, o to častěji se mohou diváci setkat s jeho tváří na plátně nebo v divadle. Už od poloviny osmdesátých let natočí každý rok aspoň jeden celovečerní film - to je frekvence, o které si většina jeho hereckých kolegů (včetně takových jmen, jako jsou Bolek Polívka nebo Miroslav Donutil) může nechat jen zdát.

Na kontě tak už má Roden třicítku filmů, ale velká část z nich nepatří ke klenotům české kinematografie. Herecký výkon Karla Rodena však bývá i v těch slabších filmech silným momentem snímku. Několikrát byl nominován na prestižního Českého lva (za Oběti a vrahy, Kuře melancholik nebo Krále Ubu), ani jednou však zatím křišťálovou sošku nezískal.

Roden jako by přitahoval postavy, které se dostávají do víru podivných událostí. Jeho hrdina ve filmu Oběti a vrazi (2000) prožíval incestní vztah se svou sestrou (tady s bývalou partnerkou Ivanou Chýlkovou vytvořili originální pár). Titulní role filmu Don Gio (1992) nebo kapitán Obruba z Brabcova Krále Ubu (1996) také nepatří právě ke konvenčním postavám. Nelze však říci, že by byl Roden hercem jednoho výrazu: jeho škála je naopak poměrně bohatá - od expresivních poloh až k civilním.

Často hraje muže, kteří jsou pod vlivem svých mnohem silnějších partnerek - například ve filmech Čas sluhů (1989) nebo Kuře melancholik (1999). Trochu nezvyklou roli padoucha si zahrál v hollywoodském filmu Patnáct minut. Hlavní hvězdou tohoto kritikou nepříliš chváleného snímku byl Robert de Niro.

Kromě filmu se Roden věnuje i divadlu. Za výkon ve hře Velkolepý paroháč získal Cenu Alfréda Radoka v roce 1999. Diváci dodnes mohou na prknech pražského Divadla v Dlouhé obdivovat jeho nasazení, s nímž předkládá divákům svého Bruna - během hry totiž Roden doslova nesejde z jeviště.

Karel Roden, který se narodil v roce 1962 v Českých Budějovicích, pochází z herecké dynastie. Divadlu se věnoval jak jeho děd Karel (1861-1961), tak jeho otec, rovněž Karel (1914-1992), múzám se upsal i jeho mladší bratr Marian. Dnes mohou oba sourozence (spolu s Janou Krausovou) vidět diváci na jednom jevišti ve hře Daria Fo Otevřené manželství.

Roden studoval na keramické škole v Bechyni a po absolvování DAMU vystřídal několik divadelních štací. Nakonec přijal angažmá v Národním divadle, prestižní místo však po roce opustil a odjel do Anglie, aby se zde zdokonalil v hraní v cizím jazyce. Ve filmu debutoval ve snímku Zámek nekonečno (1983), zahrál si v sérii filmů Dušana Kleina o básnících; objevil se i v řadě televizních inscenací a seriálů (Druhý dech, Malý pitaval z velkého města).

O svém soukromí se Roden zmiňuje jenom zřídka; dlouhá léta byla jeho partnerkou v životě (ale také na plátně) Ivana Chýlková, v současnosti žije s Janou Krausovou, bývalou manželkou Jana Krause. Kraus je dnes zase partnerem Ivany Chýlkové.

Karel Roden

Karel Roden

Karel Roden při maskování

Karel Roden a Vladimír Škultéty - dva představitelé Miroslava

Karel Roden