Z natáčení filmu Jsem brána

Z natáčení filmu Jsem brána | foto: Pavel Gabzdyl

Čech točí exkluzivně podle Stephena Kinga, nesmí však vydělat ani korunu

  • 18
Před pěti lety si král hororů Stephen King promítl krátký film Robina Kašpaříka a dal mu práva ke své povídce Jsem brána. Jako prvnímu v Česku. Film se dokončuje.

Filmový nadšenec Robin Kašpařík získal svolení slavného amerického autora Stephena Kinga, aby natočil jeho povídku Jsem brána. Za symbolický jeden jediný dolar, zcela volně podle vlastních režijních představ, ale s výhradní Kingovou podmínkou, že film nesmí vydělat ani korunu.

„To jsem mu klidně mohl slíbit, osobně na to dohlédnu,“ směje se režisér pět let poté. Vůbec první českou adaptaci Kingovy předlohy právě dokončuje ve střižně a plánuje již její nekomerční promítání na festivalech, pro fanoušky facebookové stránky projektu – a také pro ctitele trikových hraček. Protože příběh na pomezí sci-fia hororu vznikl díky technologii FullDome, již si pořídila brněnská Hvězdárna a planetárium.

„Zahodil jsem starý scénář a napsal nový,“ líčí Kašpařík okamžik, kdy se pod dojmem novinky, která proměňuje planetária v takzvaná „digitária“, rozhodl vyprávět výhradně očima hlavní postavy. Pohledem, který s ní naprosto shodně sdílí rovněž divák. Publikum se tak stane vlastně součástí filmu.

„Do sedmnáctimetrové kupole s prostorovým zvukem promítli galaxii. Obraz mě obklopil. Bylo to fascinující, naprosto jiný zážitek než v kině, okamžitě se propojil s příběhem Jsem brána, který dostal úplně nový rozměr. Jen jsem netušil, jak to natočit,“ přiznává režisér.

Divák v roli hrdiny

Tehdy Kašpařík požádal o pomoc francouzského režiséra Erika Valetta, s nímž pracoval, a ten ho seznámil s kameramanem Nicolasem Bordierem, kterého neznámá metoda zlákala – ani mu nevadilo, že u nezávislého nízkorozpočtového projektu určeného pro nekomerční účely nedostane honorář.

S našimi odborníky sestrojili zvláštní konstrukci, která se včetně kamery nasadí přímo na tělo herce – v tomto případě mima Radima Vizváryho. Režisér totiž potřeboval do hlavní role někoho, kdo vyjádří veškeré emoce jen rukama, neboť ruce jsou to jediné, co divák očima hrdiny z jeho výrazu uvidí.

Dva unikáty

Ještě jste nečetli Stephena Kinga?

Pak jste se ještě nikdy pořádně nebáli! Doporučujeme Carrie nebo Zelená míle. E-knížky koupíte na Knihy.iDNES.cz

„Když si Vizváry přečetl scénář, zeptal se na termín natáčení, vzal si diář a škrtl svá plánovaná představení. Mimové opravdu neztrácejí čas slovy,“ směje se režisér.

Z osamělého snu českého fanouška amerického velikána se tak postupně stala společná posedlost týmu tvořeného lidmi z osmi zemí, od indického ostřiče po ruskou fotografku. Točily se dvě verze, jedna pro digitální planetária, druhá pro běžná kina.

Kašpařík sbíral zkušenosti jako asistent na natáčeních mistrů včetně Romana Polanského, za předchozí Seanci získal cenu pro nejlepší krátký film na festivalu Dark Carnival ve Státech. Právě Seanci viděl Stephen King, podle jehož děl vznikly proslulé snímky Carrie, Osvícení či Misery nechce zemřít. A pod dojmem z ní daroval neznámému nadšenci práva k svému textu. Což se vedle Kašpaříka povedlo jen Ladislavu Plecitému, jenž svolení k rovněž nekomerčnímu přepisu povídky Poslední odměna dostal od tvůrce Zeměplochy Terryho Pratchetta.