Kytarový virtuos Štěpán Rak

Kytarový virtuos Štěpán Rak | foto: Archiv MF DNES

Štěpán Rak oslaví sedmdesátiny. Přivezl ho tank Rudé armády

  • 0
Jeho osudem se stal nástroj oblíbený hlavně u táboráků a v popu. Pomohl jej u nás prosadit mezi „seriózní“ instrumenty. Kytarista Štěpán Rak oslaví 8. srpna sedmdesátiny.

Publikum ho zná mimo jiné z hudebně-literárních pořadů, které připravuje s recitátorem Alfredem Strejčkem, ale především ze sólových koncertů. Už v polovině srpna se v rámci Mezinárodního kytarového festivalu v Brně uskuteční na Rakovu počest koncert, na němž kytarista zahraje se svými hosty. Předtím ještě chystá vystoupení v různých českých městech. Zrovna dnes zamíří na hrad Klenová, ve středu do Jablonce nad Nisou.

I když úředně slaví narozeniny v srpnu, okolnosti jeho narození jsou obestřeny tajemstvím. Do Prahy přijel v květnu 1945 s tankisty Rudé armády, k nimž patřila i jeho biologická matka. V Praze vážně onemocněl, a když se matka musela vrátit na Zakarpatskou Rus, zůstal v Československu k adopci. Ujali se ho laskaví manželé Rakovi.

Kytaru objevil vlastně z nouze. Napřed hrál na housle, ale trápil se, i když ho učil koncertní mistr České filharmonie Josef Koza. Ten potom zemřel a Rak od té doby sarkasticky poznamenává, že neví, zda následkem nemoci, nebo jeho hry.

Studoval také výtvarnou školu, na níž založil s kamarády band. A v něm mu učarovala kytara. Po nesnadných začátcích se nakonec dostal na Pražskou konzervatoř k tehdejšímu významnému pedagogovi Štěpánu Urbanovi. Jemu také mnohem později věnoval svou knihu Kytara, má láska. Kromě kytary studoval i skladbu.

Sejdou se v Lucerně

Po dalším vzdělávání na Akademii múzických umění působil v sedmdesátých letech ve Finsku, kam byl pozván, aby pomohl vytvořit základy pro studium kytarové hry. Po návratu učil na Pražské konzervatoři a roku 1982 se stal prvním pedagogem kytarové hry na AMU.

Tento nástroj totiž nebyl do té doby kvůli svému repertoáru a slabému zvuku na univerzitní úrovni akceptován vedle takových rivalů, jako jsou housle, klavír nebo dechy. Roku 2000 prezident Václav Havel jmenoval Raka prvním vysokoškolským profesorem kytary v Česku.

V Rakových stopách kráčí i jeho syn Jan-Matěj, který s otcem občas koncertuje. Nebude chybět ani na velké narozeninové party, která se uskuteční 21. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny a kterou bude uvádět Alfred Strejček.

Oslavenec si pozval řadu přátel. „Uvítám legendu světového operního zpěvu Soňu Červenou, s níž provedeme v originální verzi slavnou píseň Tichá noc, přijdou i Hana Maciuchová, Kamila Moučková, Ondřej Vetchý, Jaroslav Hutka nebo Hradišťan s Jiřím Pavlicou a Spirituál kvintet,“ prozrazuje Rak.