Malíř František Kupka

Malíř František Kupka | foto: MF DNES

Kupkův popel se přestěhuje z Paříže na Vyšehrad. Historici jsou proti

  • 12
Urna s popelem slavného malíře českého původu Františka Kupky se bude stěhovat z Paříže do Prahy. Český stát i přes protesty historiků umění připravuje převoz urny ze hřbitova Père Lachaise na vyšehradský hřbitov. Převoz zajišťují ministerstva kultury, obrany a zahraničí.

Většinu nákladů ponese ministerstvo obrany, organizačně bude převoz zajišťovat Vojenský historický ústav (VHÚ), řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Převoz by se podle ní měl uskutečnit do letošního podzimu, na který připadá 100. výročí první veřejné prezentace Kupkových abstraktních obrazů.

Iniciátorkou převozu ostatků je dokumentaristka Lenka Jaklová, dnes členka Rady města Hradce Králové za TOP 09, která se Kupkovým dílem a životem zabývá a v roce 2008 například o něm uspořádala mezinárodní konferenci.

Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) počátkem března pozvala Jaklovou, královéhradeckého hejtmana Lubomíra France, rektora AVU Jiřího Kotalíka a ředitele VHÚ Aleše Knížka na jednání, na kterém vyslovila souhlas s převozem urny. Následoval dopis adresovaný francouzskému ministerstvu kultury a žádost o osobní setkání s jejím protějškem, řekla Jaklová.

S převozem ostatků Františka Kupky, jehož urna je od pohřbu v roce 1957 uložena v kolumbáriu na hřbitově Père Lachaise, nesouhlasí Uměleckohistorická společnost. Připomíná, že Kupka si za svůj domov zvolil Francii a neprojevil zájem vrátit se do Čech.

"Můžeme být právem hrdi na to, že Čechy daly světu osobnost tak velkého formátu, jakou je František Kupka, nemáme ale právo si ji přivlastňovat a bez jejího deklarovaného přání ji z Francie převážet zpět. Kupkova velikost ostatně zdaleka přesahuje naše hranice, neredukujme jej proto nyní na osobnost domácího formátu," napsali historikové ministryni kultury.

"Kolumbárium na Père Lachaise, nejvýznamnějším pařížském hřbitově, kde odpočívají velikáni nejen francouzské kultury, je pro něj důstojným místem, které si sám zvolil," říkají. Deska s nápisem Francois Kupka Officier de la légion d'honneur (František Kupka, Důstojník čestné legie), je pro ně důkazem toho, že byl hrdý na francouzské státní vyznamenání udělované za přínos Francii.

Na podzim uplyne 100 let od chvíle, kdy Kupka v Paříži vystavil obrazy Amorfa – Dvoubarevná fuga a Amorfa – Teplá chromatika, díla zásadní pro zrod abstraktního umění. Národní galerie, která vlastní nejvýznamnější kolekci Kupkových obrazů, chystá k tomuto výročí ve spolupráci s Museem Kampa velkou výstavu. Dvoubarevnou fugu má ve svých sbírkách NG, Teplou chromatiku Museum Kampa.

,