Z natáčení filmu Sedmero krkavců. Alice Nellis, Martha Issová (Bohdanka)

Z natáčení filmu Sedmero krkavců. Alice Nellis, Martha Issová (Bohdanka) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dostanete peníze, slíbil stát filmařům. Zbude i na pohádky

  • 7
Stejnou částku, jaká přijde do státního fondu kinematografie z jiných zdrojů, dorovná stát z rozpočtu. To je průlomový bod novely audiovizuálního zákona, již posvětili premiér i ministr kultury.

Pokud návrh projde v červenci vládou a po prázdninách Sněmovnou, dostane od 1. ledna 2016 český film injekci. „Novela umožní natáčet i náročnější, dražší snímky a koprodukce,“ slíbil včera premiér Bohuslav Sobotka. Za celá léta přispěl stát do fondu jen dvěma jednorázovými dotacemi, jinak peníze, které rada fondu rozděluje na nové projekty, přitékají ze vstupenek do kin, televizní reklamy či z obchodu s právy ke starším snímkům.

Veřejné hlasování

„Novela konečně zaručí dlouhodobý jasný výhled: kolik do fondu jeden rok z nestátních zdrojů přiteče, tolik dostane další rok i ze státního rozpočtu,“ shrnul Radomír Dočekal z Asociace producentů v audiovizi. Jestli tedy vydával fond ročně zhruba dvě stě milionů na domácí tvorbu, mohl by příště rozdělovat dvojnásobek. „Politici konečně pochopili, že vzdor svému názvu neměl státní fond dosud žádnou záruku peněz od státu. A státní pokladně se to pořád vyplatí, desetkrát tolik vrátíme na DPH,“ odhadl režisér a producent Ondřej Trojan.

Změní se také posuzování projektů radou fondu, které vyvolávalo polemiky, naposledy kvůli podpoře snímku Lída Baarová. „Zůstane vždy na radě, jak si nastaví bodovací systém, ale každý její člen u každého projektu bude muset jmenovitě zveřejnit, jak hlasoval, aby mohl své rozhodnutí zdůvodnit a předešlo se dohadům,“ vysvětlila ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Větší průhlednost grantové politiky vítá také režisérka Alice Nellis. „Jestliže stát přispěje penězi ze svého rozpočtu, logicky chce mít kontrolu nad tím, zač se utrácejí,“ uznala Nellis. Nicméně ví, že podporu konkrétního projektu nikdy nikdo nezaručí; její čerstvá zkušenost to výmluvně dokazuje.

Nellis chystá hasičskou komedii Dobráci. Na scénář dostala dva odlišné dramaturgické posudky: „Televize chce, aby byla ještě víc veselá, fond zase, aby byla méně veselá. Ale já nemohu a ani nechci donekonečna přepisovat svůj scénář podle toho, co si ten či onen případný investor přeje, musím příběhu hlavně věřit sama,“ pojmenovala Nellis věčnou touhu producentů po takzvaně univerzálním filmu, jenž plní zároveň kina i umělecká kritéria.

Druhou klíčovou změnu přináší novela, která prošla připomínkami ve zkráceném řízení, v poskytování filmových pobídek. Jde o takzvané vratky: produkce, která v zemi natáčí, dostane zpět dvacet procent částky, kterou zde utratila. Pobídky kritizuje pravicová opozice jako nesystémový krok zvýhodňující jedno odvětví, nicméně podle filmařů je nutný ve chvíli, kdy stejné i lepší podmínky nabízí většina zemí; Česko pak ztrácí konkurenceschopnost a štáby odcházejí jinam.

Aby Hollywood zůstal

V čem tedy novela zákona situaci změní? V současné době se výzva, aby zájemci o pobídky podali své žádosti, zveřejňuje pouze na začátku roku; zpravidla se vymezená částka také hned vyčerpá a zahraniční filmaři se obracejí na jiné země. „Novela zavádí možnost podávat žádosti kdykoliv během fiskálního roku,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková. Pro letošní rok se na pobídky počítá s částkou až osm set milionů korun, záleží nyní na ministerstvu financí.

„Ale hlavní průlom přinese novela pro domácí filmaře. Konečně budeme moci vyprávět i velké české příběhy, schopné mezinárodní soutěže,“ zmiňuje Dočekal možnosti koprodukcí, do nichž zdejší společnosti po léta vstupovaly vesměs jako chudí příbuzní, tedy s menšinovými podíly.

Trojan se těší na filmy historické nebo žánrové a Nellis na výpravné pohádky. „Jestliže chce stát posílit tvorbu pro děti, pak dává smysl, že na ni ze svého rozpočtu přidá,“ souhlasí ředitelka státního fondu kinematografie.