MFFKV - Jiří Bartoška a Renée Zellweger

MFFKV - Jiří Bartoška a Renée Zellweger - Karlovy Vary (30. června 2007) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Stát nechce platit hvězdám luxus na festivalu ve Varech

  • 48
Letošní filmový festival v Karlových Varech nezačal pro Jiřího Bartošku zrovna šťastně. Ministr kultury Václav Jehlička, který rozhoduje o státních dotacích, zahájil filmovou přehlídku a pak odjel domů. Z opulentního večírku v hotelu Pupp se omluvil.

Místo toho se Bartoška dozvěděl, že chce Jehlička podrobit festivalové účty důkladné kontrole a že třicetimilionová dotace může být v ohrožení. Nový lidovecký ministr nemá rád stoly obtěžkané obloženými chlebíčky.

"Je to takový byzantinský zvyk, který patří minulosti," myslí si Jehlička. A pak vysloví větu, která by Jiřího Bartošku píchla u srdce, kdyby ji slyšel: "Umění má být spojené s chudobou," soudí ministr. Filmovému festivalu v Karlových Varech možná končí zlaté časy bohatých státních subvencí.

Čtyřicet milionů od státu
Jiří Bartoška rád mluví o tom, jak filmový festival kdysi "vydupal ze země". Bylo to tak. Když se stát na počátku devadesátých let vzdal karlovarského festivalu, Bartoška se ho ujal. A během krátké doby se "Karlovy Vary" staly jednou z hlavních kulturních událostí roku.

Několik let si pak festival dokázal víceméně poradit bez státních peněz. Teprve v roce 1999 přislíbil tehdejší ministr kultury Pavel Dostál, že další ročník už půjde částečně na účet státu. Státní podpora tehdy začala na dvaceti milionech, ale za letošní filmovou přehlídku zaplatili daňoví poplatníci přes čtyřicet milionů korun.

Třicet milionů dostal festival od ministerstva kultury, sedm a půl milionu poskytly Karlovy Vary a tři miliony poslal kraj. Jen pro porovnání – pražský festival Febiofest, který má stejný počet návštěvníků, dostává od státu pouhé tři miliony korun.

"To je zajímavé srovnání," myslí si ministr Jehlička. Organizátoři "Varů" však mají jiný názor.

"Febiofest se odehrává v Praze, využívá zázemí multikin, my musíme vše postavit na zelené louce," vysvětluje rozdíl finanční ředitel festivalu Kryštof Mucha. Bartoška zas namítá, že Febiofest je přehlídkový a ne soutěžní festival, kde se odehrávají světové premiéry – a tudíž nemá takovou prestiž.

"Karlovy Vary jsou liga mistrů. Patří do rodiny osmi soutěžních festivalů typu Cannes," říká Bartoška.

Tři dny a noci gratis
Je karlovarský festival skutečně tak elitní, jak ho líčí Bartoška? "Ano, Karlovy Vary jsou v Hollywoodu dobře známé a talenty, které se tam objeví, pak mají možnost dělat velké věci," odpověděl MF DNES například Will Tizard ze slavného filmového časopisu Variety.

Festival pomohl "do světa" třeba filmům, které produkuje Ondřej Trojan. "Ve Varech je řada důležitých zahraničních hostů, kterým můžeme prezentovat naše filmy. Mnohokrát jsem tam dohodl důležitý obchod, který naše snímky dostal do světa," říká Trojan, který patří mezi VIP hosty. Festival mu hradí třídenní stravu a ubytování – a to i přesto, že by Trojan musel jet do Varů ve vlastním zájmu tak jako tak.

"Je to áčkový festival, hrazení ubytování hostům je velmi důležité," soudí Trojan. "Myslím, že festival představuje jeden balík peněz a je jedno, co z toho platí stát a co sponzoři. Jako VIP hostu mi pořadatelé hradí ubytování i stravu na tři noci, což je na světových festivalech standardní," domnívá se.

Jeho kolega Filip Renč, jehož filmy na festivalu nezaznamenávají takový úspěch, si však myslí, že to standardní není. "Na festivalu se mrhá penězi zvaním lidí, kteří nemají s filmem nic společného," říká Renč. "Těch, kteří pro film něco znamenají, je mezi hosty bohužel minimum," dodává.

Logo ČEZ na vile neprodáte
Jestli má Filip Renč pravdu a pořadatelé špatně zacházejí se státními penězi, brzy ukáže kontrola ministerstva kultury. Podle Jehličky je to první důkladnější sonda do hospodaření festivalu od roku 2003, kdy Národní kontrolní úřad odhalil nedostatky při zacházení se státní dotací.

Jestli si "Vary" zachovají významnou podporu státu, bude nakonec záležet na tom, jaký bude mít ministerstvo rozpočet na příští rok. I když je Jehlička považován pořadateli za "nepřítele festivalu", sám říká, že si o něm myslí jen to dobré.

"S mezinárodním filmovým festivalem dále počítáme amáme zájem mu pomáhat," říká. Má však za to, že by měly "Vary" dostávat od státu jen "životní minimum", protože jsou ideální reklamní plochou pro bohaté sponzory. "Na rekonstruované vile v Sudetech logo ČEZ neprodáte," myslí si Jehlička.