Stát dá na literaturu přes 22 milionů

  • 2
Spisovatelům, nakladatelům a vydavatelům literárních periodik stát letos vypomůže zhruba stejnou částkou jako loni. Celková částka na kulturní aktivity v oblasti literatury a knihoven je opět něco přes dvaadvacet milionů korun.

Sedmnáct českých spisovatelů a jejich nakladatelů se může těšit na příspěvek ministerstva kultury, které od roku 2000 formou státní dotace podporuje v dvouletém cyklu vytvoření a vydání literárního díla.

Byť státní příspěvky putují více lidem než loni, jsou celkové letošní výdaje, které činí šest set dvacet tisíc korun, nižší. Na základě ukázky z rozepsaných děl přiřkla grantová komise, v jejímž čele je překladatel Jiří Pelán, autorům částky od deseti do třiceti tisíc korun.

Jde spíše o symbolickou odměnu "na přilepšenou" než o peníze "na vyžití" - třeba práce na románu vyžaduje soustředění minimálně půl roku, jsou i spisovatelé, kteří na ni potřebují několik let.

Třicet tisíc korun by měl získat Jiří Kratochvil nebo Zdeněk Rotrekl. Stejnou částku obdrží i Jan Lukeš za rozhovor se spisovatelem Jiřím Stránským nebo Ladislav Verecký za povídky. Nakladatelé zmíněných titulů letos přišli v rámci dotací trochu zkrátka, každý z nich obdrží deset tisíc korun, což byla loni nejnižší možná částka.

Na druhou stranu mnohem zajímavější finanční podporu skýtají pro nakladatele víceleté granty na vydání nekomerční původní a překladové beletrie. V této oblasti ministerstvo uděluje rok od roku více žadatelům více peněz - celková suma nyní přesáhla tři miliony korun, což je téměř o čtyři sta tisíc korun více než loni.

Vyslyšeno bylo přes sto nakladatelů. Nejvyšší částka určená jednomu titulu se pak vyšplhala na sto čtyřicet tisíc v součtu pro letošní a příští rok. Měla by připadnout nakladatelství Baobab na vydání dětské knížky Šmalcova nová Abeceda.

Z původní české beletrie stát dále přispěl sedmdesáti tisíci korunami na publikaci České žánrosloví Dagmar Mocné a kolektivu (Paseka). Z překladových knih se nejštědřejší odměny dostalo úvodnímu dílu životopisu francouzského romanopisce Louise Ferdinanda Célina od Francoise Gibaulta (Atlantis).

Mírně narostly výdaje na literární periodika a sborníky, mezi něž ministerstvo rozdělilo více než šest milionů tři sta tisíc korun. Nejvíce stát nadělil literárnímu čtrnáctideníku Tvar, a to milion dvě stě padesát tisíc korun. Spokojeni mohou být také v brněnském měsíčníku pro literaturu a čtenáře Host, který získal milion dvě stě tisíc. Zhruba o polovinu méně obdrží od státu Literární noviny.