Hra Římské noci - Hra Římské noci v podání pražského Divadla v Řeznické | foto: Divadlo v Řeznické

Stašová a Vízner prožívají Římské noci

Hra Římské noci měla premiéru v New Yorku, poté se objevila v Londýně a do třetice ji nyní uvádí pražské Divadlo V Řeznické. Chystá se i její zfilmování.

Příběh na základě skutečných událostí vypráví o dlouholetém  přátelství slavné italské herečky Anny Magnani a neméně proslulého amerického dramatika Tennesseeho Williamse.

Oba umělce obdivoval autor hry, pětatřicetiletý Američan italského původu Frank D’Alessandro, již od dětství.

Do sepsání jejich historie, orámované 40. až 60. lety minulého století, vložil i zkušenost z vlastního života, neustále ovlivněného dvěma kulturami.

Zároveň chtěl hrou vyjádřit, že obě slavné osobnosti byly i obyčejnými lidmi s  pády i úspěchy a více či méně šťastnými vztahy.

Hrají Stašová a Vízner
"Nechci, aby byli zapomenuti," říká D’Alessandro, který přijel na pražskou premiéru. A povzdechl si, že v Americe jsou Williamsovy hry uváděny mnohem méně než třeba v Anglii.

Když se Římské noci dostaly do rukou překladateli Alexandru Jeriemu, neváhal oslovit herečku Simonu Stašovou, jež je obdivem k Anně Magnani známá. Společně pak k inscenaci přizvali amerického režiséra Gregoryho Abelse.

"Simona Stašová nejenže mluví italsky, ale má i správnou vitalitu pro roli Anny," podotýká režisér. Jejím partnerem se na jevišti stal Oldřich Vízner.

"Mluví spolu, jako kdyby byli manželé čtyřicet let, a to je přesně ono. Kdyby hru mohli Anna Magnani a Williams vidět, určitě by chtěli herce blíž poznat a asi by ocenili i náladu vylíčení svého vztahu," dodává autor.