Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

STAŘÍ MISTŘI: Režimu vadil jako farář, tak se Lumír Čmerda chopil dláta

  5:56
Osud Lumíra Čmerdy důkladně ovlivnily dějinné události druhé poloviny 20. století. Po vystudování teologické fakulty narukoval jako „pétépák“ do uhelných dolů na Karvinsku. Farářem byl jen pár let, než mu to režim zakázal, tak se stal v Ostravě výtvarníkem. A úspěšným. Jenže po srpnu 1968 ho stranické struktury vyhnaly i odsud.
Lumír Čmerda v kreslírně, která je součástí výtvarníkova smíchovského domu.

Lumír Čmerda v kreslírně, která je součástí výtvarníkova smíchovského domu. | foto: Jiří Benák

Lumír Čmerda se narodil 13. listopadu 1930 v Plzni. Bylo mu šest let, když se rodina přestěhovala do středočeských Dušník, dnes Rudné u Prahy. Krátce nato mu zemřela maminka. V létě roku 1942 byl popraven matčin bratr Rudolf, důstojník generálního štábu čs.armády, za napomáhání v přípravě atentátu na Heydricha.

SERIÁL Staří mistři

Malý Lumír kreslil odmala. „Rodiče měli dokonce obavu, že se mnou budou muset jít k foniatrovi, protože jsem dřív kreslil než mluvil! Ze svého dětství si pamatuju jedinou kresbu - motorák vyvedený v perspektivě“, vzpomíná Čmerda na své výtvarnické začátky. Později byly kreseb plné i jeho učebnice a sešity z dob studia na smíchovském gymnáziu.

Když se blížila maturita, rozhodoval se, co bude studovat dále. Jeho možnosti byly velmi omezené, tatínek, učitel, byl členem strany národních socialistů. Proto byl hned po únorovém puči v roce 1948 ze zaměstnání vyhozen. S takovým kádrovým posudkem nepřipadalo v úvahu studium na vysoké umělecké či pedagogické škole. Na otcovo přání si tak podal přihlášku na teologickou fakultu. „Mělo to svoji vnitřní logiku, my jsme s církví opravdu žili, jako malý kluk jsem chodil do hořelického Husova sboru šlapat varhany,“ dodává.

Výtvarník Lumír Čmerda

Na vysoké škole potkal i svou budoucí manželku Irenu. Měsíc po ukončení studia, v létě 1954, se vzali a „mladou paní“ Čmerdovou církevní úřady ustanovily husitskou farářkou ve Vratimově u Ostravy. O dalších pár měsíců později narukoval Lumír k pomocným technickým praporům (PTP) na uhelný důl Mír Karviná. Z vojny byl pro závažné onemocnění předčasně propuštěn, mohl se tedy věnovat farářskému povolání. Nejprve rok na faře v Ostravě - Hrabůvce, následujících pět let sloužil ve Frýdku-Místku, pak byl přeložen do Českého Těšína.

Po srpnu 1968 ho soudruzi vyštvali i z Ostravy

Nový biskup (po Listopadu 89 usvědčený konfident StB) měl za úkol zlikvidovat mladé faráře. Lumír Čmerda přišel na řadu jako třetí, když na podzim roku 1963 za vykonstruované pobuřování ztratil státní souhlas k výkonu duchovenské služby. „Měl jsem kliku, že v ostravské opeře zpíval můj spolužák Olda Lindauer. Věděl, že dobře kreslím, a pomohl mi sehnat místo výtvarníka v ostravském Parku kultury a oddechu. Takže jsem plynule přešel od farářování k výtvarnictví. V PKO jsem vytvořil desítky koncertních plakátů. Například Acker Bilkovi, Karlu Gottovi, Waldemaru Matuškovi, Gustavu Bromovi, Karlu Vlachovi, Ljubě Herrmannové a dalším. Mých plakátů si všimli výtvarníci z právě zakládané tvůrčí skupiny Kontrast Ostrava, jejímž členem jsem se následně stal,“ dodává umělec.

Pro vestibul základní školy v Jablunkově vznikl monumentální dubový reliéf Abeceda (1975). Jeho rozměry jsou 180 x 600 centimetrů.

Od roku 1967 byl řádným členem Svazu československých výtvarných umělců (SČSVU). V témže roce také přešel na pozici výtvarníka do Útvaru hlavního architekta města Ostravy. V té době také získal první zakázky na plastiky do veřejného prostoru, vznikly tak první Čmerdovy reliéfy vysekávané do tvrdého javorového dřeva. Současně tvořil i grafiku. Díky skupině Kontrast se stal členem i dvou ostravských výtvarných komisí. V roce 1967 měl výstavu v německém Bonnu, následující rok v rakouském Eisenstadtu. Jeho díla byla vystavena také v Itálii, Švédsku a Polsku. V červenci 1968 odjel i s manželkou a dcerou na měsíc do Velké Británie. „Ve vysílání BBC jsme neustále poslouchali zprávy o obklíčení Československa tanky armád Varšavské smlouvy. Věřili jsme, že z toho nic nebude, že to Dubček a Svoboda s Brežněvem uhrajou. Do Prahy jsme se vrátili 19. srpna.“

Srpnové události roku 1968 přinesly do Čmerdova profesního života další zlom. „V tu ránu se Ostrava strašně změnila. Byly zrušeny všechny umělecké komise, později i Svaz československých výtvarných umělců. Nově si komunistická strana založila Český svaz výtvarných umělců (ČSVU) a tam už vzali jen prověřené soudruhy. Tím skončil i Kontrast,“ přibližuje výtvarník konec svého působení na Ostravsku.

Detail Čmerdova reliéfu Praha termomechanická (1983), který se nachází v kanceláři ředitele vědeckého ústavu AV ČR v pražských Kobylisích.

Spolu se sochařem Vladimírem Preclíkem a architektem Evženem Tošenovským stihl ještě připravit i druhý ročník mezinárodního sochařského sympozia (1969). Od následujícího roku nesměl v Ostravě dostávat žádné zakázky, proto se rozhodl odejít do Prahy. Sehnal pozemek na pražské Klamovce. Spolu s brigádníky - studenty pražské Umprum - postavil dům s dílnou a rodina se znovu stěhovala. V Praze bydlí s manželkou a rodinou dcery dodnes. V roce 1971 se začal živit jako výtvarný umělec ve svobodném povolání. „Od roku 1965 jsem nemusel shánět práci. Díky přátelům z řad architektů jsem pořád měl co dělat. V pracovně jsem měl třeba i pět hotových velkých reliéfů. Budovy, pro které vznikaly, ještě nebyly dostavěny. Proto jsem mohl v roce 1982 uspořádat v pražské Nové síni výstavu „Dřevěné reliéfy Lumíra Čmerdy“, vzpomíná na normalizační léta, v Praze přece jen příznivější, než jaká byla v té době v „rudé“ Ostravě.

Pro architekturu vytvořil celkem dvaačtyřicet plastik. Například pro lutherský evangelický sbor v Těrlicku, pro školy v Třinci, Rudné, Karviné, Jablunkově, Frýdku-Místku a Bálkové, pro Státní vědeckou knihovnu a Vysokou školu báňskou v Ostravě. Je také autorem plastiky pro muzeum v Terezíně, pro pražský Polarografický ústav Jaroslava Heyrovského a Ústav termomechaniky. Vytvořil dvě monumentální díla pro obřadní síně zámků v Přibyslavi a Vlašimi. Posledním dřevěným reliéfem je „Patriae et Musis“ (1990). Vznikl pro holešovickou budovu Státní plánovací komise, dnes evropské centrály navigačního systému Galileo.

Jeden z nejnovějších Čmerdových pastelů je Princ Bajaja (2017), který vytvořil pro knihu pohádek Boženy Němcové.

Od devadesátých let se věnuje grafice a malbě. Ilustroval sedmnáct knih, převážně s náboženskou tematikou. V únoru 2004 se vrátil ke své původní profesi a v husitském kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze působil jako farář sedm let až do svých osmdesátin. V současné době pokračuje v tvorbě svou nejoblíbenější technikou - malbou voskovými pastely. Při této činnosti mu nejvíce vyhovují ty nejobyčejnější prostředky, dětské pastely. „Pouze ony umožňují nanášení několika vrstev na sebe, vyškrabávání a leštění. Tato práce je vlastně pokračováním mých reliéfů, jen místo třísek odnímám vrstvy voskových pastelů,“ vysvětluje Lumír Čmerda a dodává: „Teď jsem se, po obrázcích k Erbenově Kytici a Kosmově kronice, pustil do ilustrací k pohádkám Boženy Němcové.“

Autor:
  • Nejčtenější

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Jsem z toho úplně hotová.“ Swift drží prvních 14 příček americké hitparády

30. dubna 2024  19:59

Americká popová hvězda Taylor Swift po vydání nového alba The Tortured Poets Department ovládla...

RECENZE: Starej, na..anej dědek. Dokument o Petru Jandovi je polotovar

2. května 2024

Premium K 80. narozeninám a zároveň 60 letům kariéry kapely Olympic se Petr Janda dočkal roztříštěného a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Čórtův hrád, tam strašá. Co víte o Tajemství hradu v Karpatech?

1. května 2024  13:15

Na prvního máje si můžete v televizi dopřát komediální klasiku Tajemství hradu v Karpatech. Pokud...

Chlap většinou nechce holku, která všechno zvládá, přemýšlí Nela Boudová

5. května 2024

Premium Těžko se sedává na dvou židlích, ale snažím se to nějak balancovat, popisuje Nela Boudová svou...

Z klobouku do maringotky? Anifilm představí nový film s Bobem a Bobkem

4. května 2024  13:51

Od světové elity po tuzemské pohádky sahá program 23. mezinárodního festivalu animovaných filmů...

Světelné meče i psí přehlídka kostýmů. Příznivci Star Wars slaví svůj den

4. května 2024  13:36

Fanoušci filmové sci-fi série Star Wars v sobotu slaví mezinárodní den Hvězdných válek. Desítky...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....