Soukromé století - z epizody Líbám tě a miluji

Soukromé století - z epizody Líbám tě a miluji | foto: Česká televize

Staré rodinné filmy popisují Soukromé století

"Malé dějiny" nezkreslené politickou propagandou představí ode dneška na ČT osmidílný cyklus Soukromé století.

Týž den na filmovém pásu může vypadat úplně jinak.  V oficiálním dokumentu přijíždí státní návštěva, otvírá se podnik, sportovec přebírá medaili. Ale v rodinném filmu ze soukromého archivu je to den, kdy se šlo na výlet či se slavila svatba.

Zatímco ve světě mají "domácí" filmy své sběratele, fanoušky i přehlídky, v Česku se o téhle vlně dlouho nevědělo. Až roku 1992 vezl tehdejší dramaturg ČT Petr Sládeček na festival amatérského filmu do belgického Charleroi díla našich talentů – a teprve na místě zjistil, že tu jde o jiné filmy: sběratelské.

"Věděli, že u nás za první republiky lidé točili, že vycházely dva časopisy pro kinoamatéry. A ptali se, kdo v Česku ty staré rodinné filmy od potomků sbírá. Přiznal jsem, že nikdo. Tehdy jsme s Janem Šiklem vymysleli Archiv soukromé filmové historie," vzpomíná Sládeček.

Sám si brzy zvolil jinou dráhu, ale Šikl vytrval a po patnácti letech sbírá ceny doma i ve světě. Soukromé století, v němž představuje dějiny jako intimní lidské příběhy, přináší jiný pohled než státní archivy.

SOUKROMÉ STOLETÍ
speciál ČT k dokumentární sérii najdete ZDE

Předchůdci vyznavačů "home videa", jež je dnes běžné a plní zásobárny pořadů typu Neváhej a toč!, točili od 20. let minulého století; patřili hlavně ke střední společenské třídě. Archiv soukromé filmové historie teď dochované filmy shromažďuje a přepisuje na digitální záznam – zdarma, pokud majitelé umožní i pořízení kopie pro archiv.

Tak vznikla série Soukromé století. Zahájí ji Král Velichovek, dokument z pozůstalosti statkáře Karla Seissera, jenž hospodařil v pohraničí s ženou a třemi dcerami; po válce celou rodinu vystěhovali do Německa. Na jeho příběh naváže pohled jeho dcery Evy Tatíček a Lili Marlén.

Další díly představí výstředního sochaře Vincence Havla, jenž vytvořil sochu Klementa Gottwalda, osud dvou generací rodiny Čvančarů z let 1920–1970 vrcholící emigrací do vysněné země westernů či naopak zázemí přesvědčeného komunisty, skladatele Václava Felixe.

Domácí filmové archivy otevře i rodina Šechtlů, jež měla fotoateliér, či ruský rod Popovů, jenž před více než sedmdesáti lety emigroval do Prahy. Závěrečný Nízký let pak vypráví o pilotovi, jeho velké lásce, sklonu k alkoholu a smrtící tragédii.