VIDEO: Ilustroval povídku, jež nesměla vyjít. Teď se s kresbami shledal

  • 0
Stanislav Kolíbal se po sedmdesáti letech shledal s kresbami, které v roce 1945 vytvořil pro plánované vydání povídky Hra o život. Její ruský autor Boris Pilňak však byl na indexu, už v roce 1938 se stal obětí stalinských čistek. Kniha nikdy nevyšla, původní kresby však má ve svých sbírkách Národní muzeum.

O Pilňakovi se Kolíbal, který v prosinci oslaví devadesátiny, zmínil v loňském rozhovoru. „V naší generaci bylo alespoň z počátku plno nadšení pro socialismus a plno souhlasu s únorem 1948. S tím já neměl nic společného. Ačkoliv jsem byl z proletářské rodiny, bylo mi jasné, co bude následovat. Znal jsem totiž osud ruské avantgardy,“ vyprávěl. „Už koncem války jsem ilustroval knihu Borise Pilňaka, který se dostal do konfliktu se sovětským režimem. Krátce po válce ji chtěl vydat pražský vydavatel Vilém Šmidt, ale seznámil se s nějakým vysokým oficírem Rudé armády a ten mu říkal: Vy chcete vydávat Pilňaka? No, to vám nedoporučuji. Ten byl likvidován.“

Sochař Stanislav Kolíbal se ve svém pražském ateliéru opírá o kovovou plastiku,...

A skutečně. Kniha popraveného spisovatele nevyšla. Soubory s Kolíbalovými ilustracemi k Pilňakovi se však uchoval ve sbírkách oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea, která se s výtvarníkem spojila a svedla ho znovu dohromady s jeho ranou tvorbou. Dochovala se také jeho korespondence se Šmidtem.

Kolíbal je známý především jako sochař. Je autorem pankráckého předmostí Nuselského mostu nebo reliéfní zdi tehdejšího československého velvyslanectví v Londýně. Vystudoval však grafiku a ilustroval řadu knih. Kolíbalovy práce z Knihovny Národního muzea jsou dostupné i na jejím webu. K blížícím se devadesátinám mu Národní galerie uspořádala výstavu, v pražském Veletržním paláci trvá do 3. května.