Stalinův pravnuk natočí americký sen

  • 2
Jen těžko si lze představit, že by sovětský vůdce Stalin někdy připustil, aby se v jeho vlasti promítal film o "americkém snu". Po jednapadesáti letech od smrti diktátora přišel s tou myšlenkou dokonce jeho vlastní pravnuk Vissarion Džugašvili.

Osmatřicetiletý Gruzínec, který žije ve Spojených státech, oznámil svůj záměr při představení svého dokumentárního snímku Jakov - syn Stalina.

"Teď chci natočit krátkometrážní film o americkém snu. Bude to veselý i smutný příběh o lásce. Chci převést své pocity z Ameriky do hraného filmu," uvedl režisér.

V dokumentu zachycuje Džugašvili tragický příběh svého děda Jakova Džugašviliho, staršího Stalinova syna. Ten byl za druhé světové války zajat a v roce 1943 zahynul v koncentračním táboře Dachau, protože Stalin odmítl jeho výměnu.

"Mám ho rád, jsem na něj hrdý a chtěl bych ho vzkřísit a obejmout," popsal své city k dědovi režisér. Autor se prý také snažil vcítit do rozhodování tehdejšího nejvyššího sovětského představitele.

Historický dokument natočil Stalinův pravnuk společně s německými filmaři v roce 2001. V Rusku zatím představen nebyl.

Vidět ho mohli pouze diváci newyorského festivalu Red Shift Film, na němž se představují autoři z bývalého Sovětského svazu žijící v zahraničí.

Džugašvili požádal loni na jaře v Americe o politický azyl. Jako filmař prý neměl v Gruzii možnost točit filmy. "V Gruzii kino umřelo a já doufám, že v Americe to půjde líp."

V USA pobývala i Stalinova dcera Světlana Alilujevová, která emigrovala ještě za sovětských časů. Amerika poskytla azyl i synu dalšího sovětského státníka Nikity Chruščova Sergejovi, který získal americké občanství.