Z 32. ročníku Cen Kennedyho centra (zleva: Grace Bumbryová, Robert De Niro, Bruce Springsteen, Mel Brooks, Dave Brubeck)

Z 32. ročníku Cen Kennedyho centra (zleva: Grace Bumbryová, Robert De Niro, Bruce Springsteen, Mel Brooks, Dave Brubeck) | foto: ČTK

Springsteen a De Niro jsou mezi pěticí oceněných Kennedyho centrem

  • 1
Prestižní Ceny Kennedyho centra převzala v noci na dnešek ve Washingtonu pětice amerických umělců: rockový zpěvák Bruce Springsteen, herec Robert De Niro, jazzový pianista Dave Brubeck, producent a scenárista Mel Brooks a operní pěvkyně Grace Bumbryová.

Cena Kennedyho centra je udělována umělcům, kteří podle mínění poroty mají největší vliv na americkou kulturu. Mezi držiteli výrazně převažují Američané, jedněmi z mála výjimek byli v loňském roce kytarista Pete Townshend a zpěvák Roger Daltrey, protagonisté britské rockové skupiny The Who. Letošní ročník cen je již dvaatřicátý.

Letos šedesátiletý Bruce Springsteen, přezdívaný The Boss, vydal své první album Greetings From Asbury Park, N.J. před více než 35 lety. Jeho nahrávky, z nichž nejznámější jsou desky Born To Run či Born In The USA, se prodaly ve více než 120 milionech kusů a zpěvák a téměř výhradní autor za ně obdržel 19 cen Grammy.

Z 32. ročníku Cen Kennedyho centra (Bruce Springsteen a jeho žena Patti Scialfa)

Předávání Cen Kennedyho centra bylo letos v kariéře dvaasedmdesátileté Grace Bumbryové, která má na repertoáru sopránové i mezzosopránové operní role, už druhé v pořadí. Jako pěvkyně účinkovala totiž už na prvním ročníku této akce v roce 1978. "Uzavřela jsem kruh," uvedla umělkyně.

Šestašedesátiletý Robert De Niro obdržel prvního Oscara za roli Dona Vita Corleoneho ve druhém díle legendární gangsterky Kmotr v roce 1974, druhého o šest let později za ztělesnění boxera ve filmu Zuřící býk. Na další Oscary byl ještě čtyřikrát nominován. "Je to pro mě velká pocta a jsem velmí šťasten, že ji mohu přjmout," prohlásil De Niro při udílení Ceny Kennedyho centra.

Z 32. ročníku Cen Kennedyho centra (Robert De Niro)

Mel Brooks je ve svých třiaosmdesáti letech jedním z mála amerických umělců, kteří mají doma kompletní sbírku nejvýznamnějších cen zábavního průmyslu, totiž Oscara, Grammy, Emmy i Tony Award. Jako scenárista získal v roce 1968 Oscara za slavný muzikál Producenti.

Z 32. ročníku Cen Kennedyho centra (stojící zleva: Robert De Niro, Hillary Clintonová, Bruce Springsteen, Mel Brooks; sedící zleva Grace Bumbryová, Dave Brubeck)

Nejstarší z letošních držitelů ocenění, devětaosmdesátiletý pianista Dave Brubeck, se proslavil už před padesáti lety, kdy vydal své nejúspěšnější album Time Out, obsahující nahrávku skladby Take Five, jež se stala jedním z nejznámějších jazzových standardů.