Lubomír Typlt: Tribunal | foto: Galerie hl. m. Prahy

Typlt a Špaňhel dorostli velkým výstavám. Mají je v Městské knihovně

  • 0
Galerie hlavního města Prahy připravila společnou výstavu umělců nastupující střední generace Lubomíra Typlta a Jakuba Špaňhela. Dvojvýstava věkově příbuzných výtvarníků, které spojuje i expresivní malířský rukopis, začíná v Městské knihovně v Praze ve středu a potrvá do 9. září.

"Ze své generace nám přišli tihle dva jako nejzajímavější autoři. Navíc už jsou oba dva ve věku, kdy by si zasloužili v Praze větší výstavu," řekl kurátor Karel Srp. Oba umělci měli zatím velké prezentace pouze v regionech – Typlt v Brně, Špaňhel v Ostravě.

Lubomír Typlt: Postava u turbíny

Větší prostor dostal v galerii sedmatřicetiletý Typlt, jehož výstava nese název Tikající muž. Průřez tvorbou za posledních 16 let začíná obrazy s tématem mrtvé kočky, které maloval v letech 1997 až 2002. Nechybí ani barevné malby dospívajících dětí ve fiktivních krajinách nebo ustrašené holčičky, které si rukou zakrývají tvář. Postavy, které čelí nejistotě a zlu, ožívají na výstavě v rytmu hudebních klipů hiphopové kapely WWW, s níž autor spolupracuje na textech a vizuálním stylu.

"Obraz nemá být buržoazní přežitek, dekorací interiéru. Námětová agresivita se v mých obrazech přesunula i do barevnosti. Ale vnitřní hranice je velmi důležitá," řekl novinářům Typlt, jehož obrazy provokují nejen náměty, ale i křiklavými tóny.

Druhou část výstavy zaplnily velkoformátové malby Jakuba Špaňhela. Výstava s názvem Slepice v pekle prezentuje jeho ponuré obrazy se sakrální tématikou i veselejší soubor takzvaných "válečků" s ornamentálními náměty.

"Rád maluji černou barvou. Jsem z Karviné a vždycky se mi líbily hory uhlí. Jsem ale i veselý," přiznal pětatřicetiletý výtvarník, jehož tvorbě je navzdory dekadentním námětům vlastní i sebeironie a nadsázka.

Jakub Špaňhel: Slepice jdou do pekla

Jakub Špaňhel: Krematorium Pardubice

Odlišnost autorů je dána i jejich vzděláním, míní Srp. Špaňhel vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění u Jiřího Davida a Milana Knížáka. Zpočátku se inspiroval chrámovými obrazy Oldřicha Blažíčka, nejznámějšího českého malíře chrámových prostor. V současnosti pracuje na subtilnějších plátnech vycházejících z tvorby Bohuslava Reynka.

Typlt absolvoval vedle českých uměleckých škol také Kunstakademii v Düsseldorfu u Gerharda Merze a A. R. Pencka. V zahraničí se seznámil s německým expresionismem začátku minulého století. Inspirovaly ho také muchovské postavy dívek.

Galerie hlavního města Prahy se letos soustavně věnuje autorům mladší generace. Kromě současné prezentace sklidila velký úspěch nedávná retrospektiv Krištofa Kintery. Do konce roku galerie připravuje ještě výstavu streetartových umělců.

,