Splnili jsme si velký digitální sen

  • 2
Producent Rick McCallum spolupracuje od roku 1990 výlučně s režisérem Georgem Lucasem. Natočili spolu film Radioland Murders a kritiky uznávaný televizní seriál Mládí Indiana Jonese. Následovaly Hvězdné války - Epizoda I. Nyní přichází do kin Epizoda II - Klony útočí. Nestává se v Hollywoodu často, aby vás někdo na začátku interview přivítal česky s pražským přízvukem: "Dobrý den. Jak se máš?"
Rick McCallum mi to ihned vysvětlil: "Nejkrásnější žena na světě, kterou jsem potkal, žije v Praze. Rád bych s vámi při tomhle rozhovoru pokračoval česky, ale tohle je všechno, co zatím umím."

Proč vůbec 16. května dojde k celosvětové premiéře Epizody II? Přesněji řečeno k premiéře ve více než třech desítkách zemí současně...

Ze dvou důvodů. Když před třemi lety přicházela do kin Epizoda I, měla v zahraničí - ve srovnání s USA - premiéry o tři až čtyři měsíce opožděné. Já je všechny objížděl a zjistil jsem, že díky internetu a kultovním fanouškům, kteří odmítají takovou dobu čekat, je příběh mezi nimi už znám. Například ve Francii zpoždění tamější premiéry netrpělivé diváky rozhořčilo. A my to nechceme zažívat znovu. Druhým důvodem je pirátství. Pokud se rozhodnete pro premiéru jen o několik dní později, hlad fanoušků je tak silný, že jej ukojí i málo kvalitní ukradená kopie na DVD či na videu.

Epizoda II byla dabována do různých jazyků. Patří k nim i čeština?
Ano. Stejný den premiéry si vyžádal i extrémní požadavky. Čekali jsme na konečný sestřih filmu. Pak ihned nastoupila práce v dabingových studiích. Měli jsme hlasové zkoušky - poslouchali jsme barvy hlasů adeptů pro jednotlivé jazykové verze. Vždycky nám jeden jazyk zabral jeden celý den. A máte-li nějakých třicet zemí, je to měsíc intenzivní a komplikované práce bez odpočinku.

Jak dlouho jste produkoval Epizodu II?
Skoro tři a půl roku. Rok a půl zabral takzvaný koncepční design, protože se vše musí odehrávat ve vesmíru Hvězdných válek. Každé vozidlo, každý kus nábytku a všechny kostýmy tomu musí odpovídat. Samo natáčení zabralo přibližně dvanáct týdnů v Austrálii, Tunisu, Španělsku, Itálii a v Anglii. Následovalo osmnáct měsíců postprodukčních prácí na speciálních efektech, na zvukových montážích a střihu.

Co během této doby bylo z vašeho hlediska nejnáročnější?
Už jen to všechno přežít! Co se týká technologického přístupu, natáčeli jsme tento díl kompletně jinak, totiž již zcela digitálně, bez jakékoliv filmové suroviny. Jsme nadšeni výsledky kamery, kterou jsme společně s firmou Sony vyvíjeli více než šest let. Byl to náš sen: natočit celovečerní film úplně a pouze digitálně - a ozvučit jej a sestříhat ve stejném digitálním formátu. Poslední úkol, který před námi stojí, tedy zní: předvádět filmy v kinech digitální technologií.

Diváci se v Epizodě II mohou těšit na 2200 digitálních efektů. Lze říci, že digitální revoluce je už skutečně tu? A k čemu je podle vás dobrá?
Nebude záležet na tom, zda žijete ve východní Evropě, v Číně nebo v Austrálii. Scenáristé pomalu začínají do rukou dostávat technologii, která bude schopna realizovat jakýkoliv jejich výmysl, a to - ve srovnání s minulostí i dneškem - za neskutečně málo peněz. Mladí filmaři, kteří by nikdy nedostali příležitost, budou moci zkusit naplnit své představy. Levné digitální vybavení včetně softwaru neznamená, že filmy budou lepší, ale umožní téměř každému, kdo o to bude stát, velmi rychle si osvojit základy řemesla.

Co si podle vás diváci mohou odnést z Epizody II?
Myslím, že nejdůležitější, co jim ten film může sdělit, je to, že když někomu uděláte něco opravdu zlého, přijdou následky, za něž budete muset nést odpovědnost. A o tom je vlastně celá série Hvězdných válek. Nynější epizoda je o chlapci, z něhož se stane jedna z nejďábelštějších osob na světě. Příběh se snaží vysvětlit, jak a proč se takovým stal - včetně odpovědnosti za to.

V Hollywoodu jsou dnes standardem testovací projekce, kdy podle reakcí zkušebního diváckého vzorku je film dále upravován. Děláte to také tak?
Nikdy. Je to proto, že firma Lucas Film je nezávislá, není součástí hollywoodské mašinerie. Má to tu výhodu, anebo nevýhodu, že pokud něco vyrobíte, nemůžete to svádět na někoho jiného - za případný neúspěch si můžeme jen my sami.

S Lucasem spolupracujete už více než deset let. Co taková spolupráce obnáší, na čem při ní hlavně záleží?
Na lidském vztahu, na důvěře. S Lucasem jsem měl možnost poznat nepoznané. On je tím, kdo vytváří svět, a já se jako producent snažím mu jej zajistit. Výsledek vždy záleží na společném přístupu. Ve filmu a zejména v mém oboru to ani jinak nejde.

Kdo měl na vás největší profesionální vliv?
Ingmar Bergman. Film, na který mě moje matka donutila kdysi jít, se jmenoval Persona. To byl pravděpodobně vrchol mého filmového poznávání.

Jiné závazky znemožňují až do roku 2005 George Lucasovi, Stevenu Spielbergovi a Harrisonu Fordovi setkání při práci na novém příběhu Indiana Jonese. V té době bude Fordovi už třiašedesát. Nebude to trochu moc na ztvárnění akčního hrdiny?
Práci na scénáři jsme dodělali už před třemi roky, ale přede mnou a Georgem Lucasem jsou nejprve Hvězdné války - Epizoda III. Ale potom se k Indiana Jonesovi vrátíme. Nemyslím si, že by otázka věku měla být pro Forda problémem. Je to herec s neobvyklou fyzickou kondicí. Navíc nový příběh nebude o tom, jak je mladý nebo starý, ale o tom, kým vlastně je.

Podle listu Los Angeles Times kempují skalní fanoušci Hvězdných válek v Hollywoodu před kinem, kde se odehraje premiéra filmu, nejdéle v historii. Co tomu říkáte?
Aspoň vidíte, kde žijeme. Amerika je zkrátka zajímavá země.

Epizoda II naklonována na internetu

Nová epizoda Hvězdných válek, která vstoupí do kin 16. května, láká filmové piráty všeho druhu. Na internetu se již objevily dvě kopie Epizody II: Klony útočí. Pirátské verze byly zřejmě nasnímány skrytou digitální kamerou při některém z předváděcích promítání. Analytici odhadují, že před oficiální premiérou tak film uvidí až milion lidí. Přitom bezpečnostní opatření kolem pátého pokračování Hvězdných válek byla bezprecedentní. Režisér George Lucas rozhodl, že film nasadí do kin 16. května ve většině zemí planety, aby pirátům poskytl co nejméně šancí před premiérou. Činili se i piráti, kteří prodávají videodisky. V Kuala Lumpuru, hlavním městě Malajsie, se Epizoda II dá sehnat na černém trhu za 1,3 dolaru. Podle distribuční společnosti 20th Century Fox jsou pirátské kopie nekvalitní po stránce zvuku i obrazu, neboť byly vytvořeny podobným způsobem jako "záznam" na internetu. "V Česku se žádné pirátské kopie neobjevily," řekl Jan Strnad z Bontonfilmu. Tvůrci sázejí hlavně na komfortní projekci v multiplexech, kde si divák vychutná efekty. Přesto producenti mají jen malou šanci, že pirátskému kopírování zabrání, jak se o tom přesvědčili i tvůrci jiného kasovního trháku: Spidermana. V boji s piráty se Lucasovi lidé uchýlili k nezvyklé taktice. Podle týdeníku Business Week založili "ilegální" internetovou stránku, již zaplnili falešnými informacemi o Hvězdných válkách či fotografiemi, a přebrali tak čtenáře neoficiálním internetovým aktivitám.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Fotografie z filmu Star Wars: Epizoda II - Klony útočí.

Mladý Anakin Skywalker (Hayden Christensen) neodolá půvabům bývalé královny planety Naboo, nyní senátorky Padmé Amidaly (Natalie Portmanová). Tím porušuje pravidla platná pro rytíře Jedi.