Vášeň a cit - Anne Hathawayová

Vášeň a cit - Anne Hathawayová | foto: Bioscop

Spisovatelka Jane Austenová byla vášnivka

  • 2
Film Vášeň a cit popisující milostnou eskapádu slavné britské spisovatelky Jane Austenové a Toma Lefroye, která měla zásadní vliv na její největší romány, potěší romantické duše.

V roce 2003 zahýbal spisovatel Jon Spence literárním světem, když v biografii Becoming Jane Austen odhalil, že bezdětná spisovatelka prožila ve svých dvaceti vášnivou lásku, o které psala ve svých knihách. Z jeho biografie vyplývá, že její vztah s Irem Tomem Lefroyem byl vážný a mnohem trvalejší, než se domnívali předchozí autoři biografií Austenové.

Díky filmu Vášeň a cit, který přijde do českých kin 11. října, můžeme zjistit, že mezi slavnými romány Jane Austenové Rozum a cit a Pýcha a předsudek se odehrál opravdový životní příběh.

V anglické společnosti na konci 18. století byl sňatek z lásky jen bláznivou pohádkou. Hlavní hybnou silou byly peníze a pro mladou anglickou dámu byl životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austenová však věřila na lásku. Austenovi žili na skromné faře ve vesnici v Hampshiru, kde pan Austen působil jako místní farář, a na své nejmladší dítě (měla šest bratrů a jednu sestru) spoléhali.

Ta se ale ve svých dvaceti setkala s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem, který byl advokátním asistentem a přijel do Hampshiru na návštěvu. Byl krásný, inteligentní, ale chudý. Jeho intelekt a opovážlivost ji naprosto uchvátily. Mohla si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku se synovcem Lady Gresham, vzepřít se rodičům a přistoupit na společný útěk?

Milostný příběh Jane Austenové a Toma Lefroye nabízí nový fascinující pohled do jejího života a jedná se pravděpodobně o zkušenost, která jí pomohla k tomu, stát se velkou spisovatelkou.  Přinejmenším jí posloužila jako inspirace pro román Pýcha a předsudek.

"Film se opírá o fakta, která jsou nám známa, a většina postav filmu skutečně existovala, stejně jako mnoho situací a okolností ,“ vysvětluje scenárista Kevin Hood. "Některé události jsme upravili, propojili jsme je s tím, co o Jane Austenové známe z jejích knih a dopisů.“

Režisér Julian Jarrold obsadil do hlavních rolí americkou herečku Anne Hathaway (Deník princezny, Zkrocená hora, Ďábel nosí Pradu), která musela  zapracovat na dokonalém anglickém přízvuku, naučit se všechny klasické tance a hrát na klavír, a skotského herce Jamese McAvoye, který zazářil v roli mladého lékaře ve filmu Poslední skotský král.

Jane Austenová bývá obyčejně zobrazována jako velmi upjatá a strojená žena, která svůj život oddala psaní.  Zde je ovšem mladým a divokým děvčetem. "Tvrdohlavě se odmítá podřídit nátlaku ohledně sňatku. Je to nezávislá žena, která k sobě hledá někoho se stejným intelektem. Takže když se objeví inteligentní šibal Tom Lefroy, začnou přeskakovat jiskry,“ říká režisér.

Otce Jane Austenové si zahrál James Cromwell (Královna), legendární filmová herečka Maggie Smithová (profesorka Mc Gonagallová ze série o Harry Potterovi) byla obsazena do role úžasné Lady Greshamové.

Vášeň a cit
(Becoming Jane), Velká Británie/USA 2007, režie: Julian Jarrold, scénář: Kevin Hood, Sarah Williams, hrají: Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell, Maggie Smith, Joe Anderson, Jessica Ashworth, česká distribuce Bioscop, česká premiéra 11. října 2007