Arthur Miller

Arthur Miller | foto: Profimedia.cz

Spisovatelé v Praze uctí Arthura Millera

Pozoruhodná jména, mezi nimi i nositelů Nobelovy a Pulitzerovy ceny, nabídne letošní Festival spisovatelů Praha.

Šestnáctý ročník zahájí v neděli 4. června v pražském Divadle Minor nigerijský dramatik Wole Soyinka (1934).

Neméně proslulým hostem bude americký prozaik Michael Cunningham (1952), kterého zde čekají dvě autogramiády, jedna diskuse a tisková konference. Uvede zde český překlad svého románu Vzorové dny, který si pohrává s proměnami New Yorku.

Příjezd Soyinky byl dlouho nejistý – autor svou účast definitivně potvrdil toto pondělí a zdrží se pouze na jediný večer. Soyinka měl blízko k americkému dramatikovi Arthuru Millerovi, jemuž je letošní ročník věnován a jehož výrok "Není život bez ideálů" předznamenává jednotlivé diskuse.

O Millerovi i Marilyn Monroe
"Chceme mladým lidem ukázat, že ideály existují a stojí za to se pro ně obětovat. Podle Millerova motta jsme vybírali jednotlivé autory, kteří přijedou do Prahy a podělí se s námi se svými zkušenosti," říká prezident festivalu Michael March.

Pozapomenuto nezůstane ani Millerovo manželství s Marilyn Monroe, jíž jsou věnovány dva pořady: jeden se bude zabývat nevyjasněnými okolnostmi hereččiny předčasné smrti, nedožité 80. narozeniny Marilyn Monroe připomene i noční čtení.

Hovorů se zúčastní psychiatr a autor Jan Cimický či kriminalista František Vavera, ale i americká spisovatelka žijící v Anglii Sarah Churchwellová (1970), která vydala knihu Nesčetné životy Marilyn Monroe.

Z dalších hostů festivalu zmiňme americkou básnířku, nositelku Pulitzerovy ceny Jorie Grahamovou (1950) či řeckého spisovatele Vassilise Vassilikose (1934), proslulého politickým románem Z – ostatně scénář k filmovému zpracování s Yvesem Montandem mu napsal další pozvaný autor, Španěl Jorge Semprún (1923).