Garaizábalova replika českého betlémského kostela v Berlíně

Garaizábalova replika českého betlémského kostela v Berlíně | foto: memoriasurbanas.com

Španěl cestuje časem a oživuje minulost, v Berlíně postavil český kostel

  • 1
Téměř po 50 letech vyrostl v centru Berlína znovu Český betlémský kostel, který tam stával od 18. století. Vytvořil ho španělský umělec Juan Garaizábal v rámci svého mezinárodního projektu Memorias Urbanas, kterým zaplňuje prázdná místa ve městech a připomíná jejich minulost.

Replika českého evangelického chrámu bude v Berlíně stát do konce září. Na místo kamenného zdiva ji tvoří 31 metrů vysoká a 60 tun vážící ocelová konstrukce zformovaná do podoby někdejšího kostela, který nechaly úřady komunistické NDR v roce 1963 strhnout. Doplní ji ještě 400 metrů led-diod, které budou volně průchozí instalaci v noci osvětlovat. Slavnostní spuštění se chystá 26. června.

"Zřetelně ukazuje, že nejen člověk je pomíjivý, ale i všechno, co vytváří," poznamenal k dílu madridského rodáka evangelický farář Bernd Krebs, který k jeho otevření odslouží bohoslužbu.

Garaizábalova replika českého betlémského kostela v Berlíně

Garaizábalova replika českého betlémského kostela v Berlíně

Garaizábalova replika vyrostla na stejném místě a v originální velikosti jako původní kostel, jenž v roce 1737 daroval tehdejší pruský král Bedřich Vilém I. českým exulantům, kteří kvůli víře prchali ze své vlasti a usazovali se v Berlíně a jeho okolí. Byl vůbec prvním českým kostelem v pozdější německé metropoli a centrem českého života v ní.

Za druhé světové války však utrpěl bombardováním vážné škody a o 20 let později byl zbourán. Kromě informační tabule v rohu prostranství ho až do letoška připomínala jen dlažba uspořádaná do půdorysu původní stavby a plastika obřího uzlíku, odkazující na české uprchlíky z 18. století.

Kousek od někdejšího přechodu mezi západní a východní částí Berlína zvaného Checkpoint Charlie začala obří ocelová konstrukce vyrůstat v březnu. Aby dosáhl co největší autentičnosti, shromáždil Garaizábal velké množství historických plánů, modelů a fotografických dokumentů z Německa i z České republiky. Budou k vidění na doprovodné výstavě nazvané Memoria Urbana v berlínském Muzeu komunikace, které sídlí v sousedství dřívějšího svatostánku.

V rámci svého projektu Španěl podle deníku Berliner Morgenpost takto znovu oživil už například palác Tuilerie v Paříži, starý londýnský most nebo kostel na newyorském Ground Zero. Rekonstrukce Českého betlémského kostela připadla na rok, kdy si německá metropole připomíná 275 let od příchodu prvních českých exulantů.

,