Časopis Z říše vědy a práce doporučoval i takovéto "rodinné kolo"

Časopis Z říše vědy a práce doporučoval i takovéto "rodinné kolo" | foto: Paseka

Výbor literárních bizarností je syrový jako flaksa od řezníka

  • 0
Štos neobvyklých knížek z časů minulých, takový je podtitul knihy Špacírkou přes čenich!, kterou uspořádal postmoderní spisovatel a milovník bizarností Michal Šanda pro nakladatelství Paseka.
šanda obal

"Byl převezen na kliniku muž se zraněním. Když totiž opilý přišel domů, žena proti němu vystoupila se sekyrou v ruce. Naštěstí jej udeřila tupou stranou, takže je vyléčení možné. Kdyby byla sekyru obrátila ostřím, bylo by to dopadlo mnohem hůře. Muže by odvezli do márnice a ženu by zavřeli. Vidíte, že alkoholismus je dvojsečná zbraň."

To stojí ve sborníku Zápisy z Apolináře, které vycházely v letech 1951–1958 a jsou plné podobných podivuhodností, které s dnešním odstupem nejsou absurdní ani tak obsahem, jako spíš neúmyslnou jazykovou stavbou.

Michal Šanda

Podobných lahůdek v zapadlých koutech antikvariátů Michal Šanda vypátral osmadvacet a vybírá z nich za doprovodu původních ilustrací nejšťavnatější pasáže. Jak se o textech praví na obálce, jsou "autenticky syrové, jako sám život. Jako flaksa od řezníka."

Sešly se tu spousty kuriozit, jako třeba výňatky z časopisu Z říše vědy a práce z konce 19. století, který seznamuje s řešením zvětralosti piva pomocí "pivního syfonu". Pud pohlavní a prostituce z roku 1903 navrhuje "omezení nemanželských souloží" prostřednictvím kontrolního lístku, kam by si každý hříšník všechny akty poctivě zapisoval.

Do kategorie, pro niž se vžil v české literatuře termín mašíbl (magoři, šílenci, blbi), výborně zapadá snad nejbizarnější text Abc dyalektyckého materializmu, který doslova sesmolil roku 1931 komunista Václav Čedík.

Ne všechny zařazené texty jsou však nutně humorné. Text Cestou kamenitou například podává nebývale drsnou zprávu o životě vojáků za 1. světové války.