Soutěž o knihu roku zná své favority

Třetí ročník literární soutěže Magnesia Litera má své favority. Je mezi nimi jedno leporelo, převyprávěné české pohádky, útlé svazky poezie stejně jako publikace o Šumavě vážící pět kilogramů. Který titul se asi stane Knihou roku a získá odměnu dvě stě tisíc korun?

Porota složená z kritiků, vědců, překladatelů i spisovatelů má na rozhodování o absolutním vítězi a laureátech sedmi kategorií měsíc a půl času.

Vyhlašování se 3. dubna v pražské Městské knihovně ujmou moderátorka Jolana Voldánová a herec Miroslav Táborský, scénář pod názvem Šílené sny knihovníka Miroslava Táborského napsal písničkář a básník Jiří Dědeček. Sny by se v průběhu večera měly prý ke zděšení obecenstva zhmotňovat jak myšlenkově, tak akusticky a vizuálně.

O snech proplétajících se s realitou je i dílo Zvlčení, nominované v oblasti beletrie: romaneto o vlcích, lidech a úkazech od Antonína Bajaji se loni dostalo do nejužšího výběru na Státní cenu za literaturu. V nominacích jsou i román Komedie od prozaičky a literární teoretičky Daniely Hodrové či povídky U útulku 5 scenáristy Edgara Dutky. Příběhy chlapce, který se po uvěznění matky ocitl v pasťáku, vznikly před čtyřiceti lety. Autor si na ně vzpomněl až po letech, když mezi starými papíry objevil svou fotografii z dětského domova.

V dětské literatuře došla uznání práce ilustrátorky Lucie Seifertové, která humorně pojala národní historii v devítimetrovém leporelu Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Ve hře jsou i Velká kniha českých pohádek, které převyprávěl básník Pavel Šrut, a hravá publikace Jablečňák Magdaleny Wagnerové s ilustracemi Martiny Skaly.

V poezii bude porota volit mezi sbírkou Milana Děžinského Slovník noci, výborem z poezie výtvarnice Hany Fouskové Troud a Zimovištěm Karla Šiktance.

V naučné literatuře se vedle historické práce Jiřího Suka Labyrintem revoluce, pojednávající o událostech od listopadu 1989 do června 1990, prosadily dvě umělecké monografie. Práce Ladislav Sutnar, Design in Action je prvním českým pokusem detailně přiblížit Sutnarův přínos světovému designu, publikace Karla Srpa a Jany Orlíkové se komplexně věnuje životu a dílu Jana Zrzavého.

Mezi překlady se utkají román Vypravěč peruánského autora Maria Vargase Llosy, historický román Nespočet Itala Sebastiana Vassalliho o kultuře Etrusků či blasfemie Písmo od francouzského humoristy Cavanny.

Šance stát se objevem roku mají humorné prózy Jonáše Tokarského Alchymické dítě a jiné povídky, stejně jako dvě sbírky poezie: Vodní mlýnky Petra Špangera a Negativ Štěpána Noska. Litera za nakladatelský čin připadne buď Deníku Pavla Juráčka, Spisům Petra Kabeše či již zmíněné tisícistránkové publikaci Šumava.

Miroslav Táborský bude společně s Jolanou Voldánovou uvádět vyhlášení cen Magnesia Litera.